معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز عنوان کرد؛

سال ۱۴۰۲؛ استثنایی‌ترین سال در دوران اجرا و بهره‌برداری پروژه‌های کلان عمرانی/ مشارکت شهروندان در پرداخت به موقع عوارض در این سال طلایی شیراز

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با تأکید بر اینکه امسال یکی از استثنایی‌ترین دوران اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی این کلان‌شهر را تجربه می‌کنیم، گفت: این سال طلایی تحول شهری با مشارکت شهروندان در پرداخت به موقع عوارض رقم‌ می‌خورد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، حمیدرضا اسماعیلی با حضور در برنامه تلویزیونی شهرراز به مقوله عوارض پرداخت.

او با اشاره به اینکه هرساله براساس نرخ مصوب شورای اسلامی شهر شیراز و تایید فرمانداری از شهروندانی که با واسطه یا بی‌واسطه از شهرداری خدمات می‌گیرند، وجوهی تحت عنوان عوارض مطالبه می‌شود، اظهار کرد: این عوارض شامل نوسازی، ساختمانی، صنفی و خودرو و همچنین عوارض دولتی که به صورت غیرمستقیم شهروندان به دولت پرداخت می‌کنند و دولت نیز سهم عوارض شهرداری را به شهرداری پرداخت می‌کند، است.

بنا به اظهار این مقام ارشد حوزه مالی در مدیریت شهری؛ شهرداری شیراز با تصمیم شورای اسلامی شهر از ابتدا تا پایان سال به‌ صورت پلکانی در ۱۲ دوره یا ماهانه جهت پرداخت‌کنندگان نقدی عوارض ساختمانی و صنفی اعمال کرده‌ و امسال از اردیبهشت‌ماه این تخفیف‌ها با ۳۰ درصد شروع شد که هر ماه ۲ درصد به صورت پلکانی کاهش پیدا می‌کند. 

اسماعیلی افزود: هم‌اکنون در سومین دوره تخفیف عوارض هستیم و شهروندان تنها تا پایان هفتم مردادماه فرصت استفاده از تخفیف ۲۴درصدی را دارند.

او گفت: طبق قانون درآمدهای پایدار برای نخستین‌بار طی بازه‌ زمانی یک‌ساله از ۱۴۰۱.۰۵.۲۸ تا ۱۴۰۲.۰۵.۲۸ مالکینی که جرایم دیرکرد عوارض نوسازی سنوات گذشته خود را پرداخت کنند، مشمول بخشودگی جرائم عوارض سنوات گذشته می‌شوند.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز بیان کرد: شهروندان درصورت پرداخت عوارض نوسازی سال ۱۴۰۲ مشمول ۱۰ درصد تخفیف می‌شوند و همچنین می توانند از ۲۴درصد  تخفیف عوارض برای هزینه‌ پسماند و آتش‌نشانی که روی قبوض عوارض نوسازی سال ۱۴۰۲ درج‌شده، استفاده کنند.

اسماعیلی در خصوص جشنواره خوش‌حسابی اظهار کرد: شهرداری شیراز هرساله یک جشنواره خوش‌حسابی برای شهروندانی که عوارض خود را به‌موقع پرداخت می‌کنند، برگزار می‌کند.

او بیان کرد: در جشنواره‌ خوش‌حسابی سال ۱۴۰۰ ، ۳ میلیارد تومان هدیه به مؤدیان خوش‌حساب طبق قرعه‌کشی انجام‌ شده تعلق گرفت و این هدایا شامل مبالغ ۵۰ میلیونی،۲۰ میلیونی و امثالهم بوده است و تقریباً ۵۰ درصد این هدایا به پرداخت‌کنندگان عوارض نوسازی،  ۳۰ درصد پرداخت‌کنندگان خوش‌حساب عوارض خودرو و ۲۰ درصد به پرداخت‌کنندگان عوارض شغلی تعلق گرفت.

 معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز بیان کرد: در جشنواره خوش‌حسابی سال ۱۴۰۱ با پیشنهاد شهرداری به شورای اسلامی شهر این هدایا به ارزش ۴.۵ میلیارد تومان رسید که به‌زودی بعد از ایام ماه محرم و صفر در یکی از اعیاد و جشن‌های مناسبتی قرعه‌کشی آن انجام می‌شود. 

 اسماعیلی با بیان اینکه هرچه زودتر عوارض به شهرداری پرداخته شود به تبع پروژه‌ها زودتر به اتمام می‌رسد، افزود: تأمین منابع مالی توسط شهرداری می‌تواند سرعت اجرای پروژه و ارزان‌تر تمام شدن پروژه را برای شهرداری تضمین کند.

 او تأکید کرد: شهروندان با پرداخت به موقع عوارض خود می‌توانند در آبادانی و توسعه شهر شیراز نیز سهیم باشید.

این مقام ارشد در حوزه مالی شهرداری شیراز در بحث اجرای پروژه‌های عمرانی توسط شهرداری اظهار کرد: در بودجه‌ مصوب ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیاردی سال ۱۴۰۲، ۱۱ هزار میلیارد از دریافت عوارض مردم به شهرداری تامین می‌شود و ۱۳ هزار میلیارد تومان آن از منابع دیگری تأمین می‌شود که این منابع شامل صدور اوراق مشارکت، وام، تسهیلات و همچنین فروش املاک و مستغلات با ارزش افزوده‌‌ای که شهرداری بر روی املاک خود ایجاد می‌کند و همچنین روش‌هایی که شهرداری از بازار سرمایه‌گذاری تامین مالی می‌کند.

 معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با تأکید بر این موضوع که امسال یکی از استثنایی‌ترین دوران اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی این کلان‌شهر را تجربه می‌کنیم، افزود: پروژه توسعه خطوط مترو و احداث ایستگاه‌های آن از جمله پروژه‌های بزرگ عمرانی است.

او در ادامه بیان کرد: عملیات بهسازی ۱۸ کیلومتر از کمربندی  در قالب جهش‌های عمرانی و پروژه‌های کلان، متوسط ‌و خرد مقیاس دیگری نیز در دست احداث است.

اسماعیلی در موضوع جذب سرمایه‌گذاری نیز گفت: شهرداری شیراز بسته‌های خوبی را برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهر شیراز تعریف کرده است و در اختیار تمام فعالان حوزه‌ اقتصادی و ساختمانی گذاشته و همچنین سرمایه‌گذاران بسیار زیادی هم برای همکاری مراجعه کرده‌اند که باعث انعقاد چندین قرارداد سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۱ شده است. 

او در ادامه گفت: ۱۵ هزار میلیارد تومان قرارداد سرمایه‌گذاری منعقد شده که شامل پروژه‌های توسعه میدان اول به ارزش ۳هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، پروژه پارک آبی به ارزش یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، پروژه آکواریوم با ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان، گذر غذا به ارزش سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و میدان دوم ده شیخ به ارزش هشت هزار میلیارد تومان است. 

این مقام ارشد حوزه مالی شهرداری شیراز اظهار کرد: در همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری که مهمانان مختلفی از اقصی نقاط کشور و خارج از کشور دعوت داشتند، چندین تفاهم‌نامه‌ی فرصت‌های سرمایه‌گذاری را منعقد کردیم که در پروژه‌های تله‌کابین و  شهربازی شیراز در حال مذاکره برای جذب سرمایه‌گذار هستیم و در پروژه‌های باغ پرندگان، پارک آبی و آکواریوم نیز با سرمایه‌گذار عقد قرارداد صورت گرفته و مراحل طراحی و جانمایی نیز انجام شده است.

اسماعیلی در بخش پایانی سخنان‌ خود گفت: شهرداری شیراز با انعقاد ۱۵هزار میلیارد تومان قرارداد سرمایه‌گذاری در همایش‌های سرمایه‌گذاری اثبات کرد که با اراده‌ می توان فضایی متفاوتی جهت جذب سرمایه‌گذار در اجرای پروژه‌های شهری ایجاد کرد.

معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز از تمامی علاقمندان به بحث سرمایه‌گذاری دعوت کرد تا برای همکاری و تعامل جهت آبادانی و توسعه این کلان‌شهر با شهرداری همراه شده تا شهر شیراز را در بین کلانشهرهای ایران به جایگاه ویژه‌ای در خور شأن و منزلت نام آن برسانیم.۱۴۰۲/۰۵/۰۳
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
بازدید ها : ۶۱۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنیدپل های ارتباطی
نشانی : شیراز، خیابان شهید پیشرو، خیابان راهنمایی، ساختمان شهرداری، طبقه 7 غربی، اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز
تلفن: 02 - 33239700 - 071
دورنما:     33239738 - 071
ایمیل:     news@eshiraz.ir
لینک های مرتبط