به مناسبت روز ملی حافظ نمایشگاه فرهنگی و هنری شیراز در حیدرآباد هند افتتاح شد


به مناسبت روز ملی حافظ و با هدف معرفی فرهنگ و هنر ایران‌زمین، نمایشگاهی از جاذبه­ ها و صنایع دستی شیراز با حضور هنروران و مقامات رسمی در حیدرآباد هند با همکاری شهرداری شیراز و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد آغاز به کار کرد.

مراسم آغازین این نمایشگاه در روز ۲۰ مهرماه، با حضور «سرینیواس گائود» وزیر فرهنگ و گردشگری ایالت تلانگانا به عنوان مهمان اصلی، پروفسور «سید عین الحسن» رئیس دانشگاه ملی مولانا آزاد و شاهرخی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد به همراه جمعی از هنرمندان و ایران­دوستان برگزار شد.

در این مراسم وزیر فرهنگ و گردشگری ایالت تلانگانا ضمن اشاره به جلوه­ های هنر و فرهنگ ایرانی در شهر حیدرآباد هند گفت: «شهر حیدرآباد تحت تأثیر بسیاری از ویژگی­های فرهنگی ایران قرار دارد، زیرا سلاطین قطب شاهی که مدت ها بر این سرزمین حکومت می­‌کردند از ایران به اینجا آمده بودند.»

آقای گائود ارتباط فرهنگی میان مردم حیدرآباد و ایران را بسیار نزدیک و عمیق خواند و از برگزاری نمایشگاه عکس شیراز به عنوان یکی از مهمترین نمادهای فرهنگی و تمدنی ایران در شهر حیدرآباد ابراز خرسندی نموده و نسبت به برگزاری رویدادهای فرهنگی مشترک با کشور ایران و شهر شیراز و مشارکت دو کشور در امر مرمت و بازسازی بناهای تاریخی به جای مانده از معماری ایرانی در حیدرآباد، اظهار آمادگی نمود.

همچنین رئیس دانشگاه ملی مولانا آزاد، در سخنرانی خود حافظ شیرازی را بهترین و محبوب ترین شاعر فارسی زبان توصیف کرد و وی را مایه افتخار نه فقط ایران، بلکه هند و تمامی ملت های جهان دانست. پروفسور «عین الحسن» به محبوبیت کم نظیر حافظ و اشعار وی در کشور هند اشاره کرد و افزود: «اگرچه اشعار حافظ شیرازی بیش از ۶۰۰ سال پیش سروده شده­‌اند اما فارغ از بُعد زمان، به قلب شنوندگان نفوذ می­‌کنند.»

در این مراسم شاهرخی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد نیز با اشاره به سهم برجسته حافظ شیرازی در شعر و ادبیات جهان، به ویژه در کشور هند، نقش الهام بخش حافظ در ادبیات هند را چشمگیر خواند.

در بخش اصلی این رویداد نمایشگاه عکس از جاذبه­‌های مهم مذهبی، فرهنگی، گردشگری و تاریخی شیراز نظیر شاهچراغ، مساجد و باغات تاریخی و مجموعه زندیه در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد و اجرای زنده‌ خوشنویسی نستعلیق با مضمون اسماء متبرکه الهی، آیاتی از قرآن کریم و ابیاتی از دیوان حافظ، ساخت صنایع دستی نظیر منبت توسط هنرمندان مسلمان هندی، نمایش سه نسخه کهن و قدیمی دیوان حافظ و معرفی شیراز در رسانه­‌های پرمخاطب هند از سایر بخش‌های این رویداد بین المللی است.

این نمایشگاه به مدت ده روز در موزه سالار جنگ که یکی از سه موزه ملی هند و از مشهورترین کلکسیون های خصوصی جهان است دایر خواهد بود.

پیش از این و در راستای مراودات فرهنگی، گالری رنگی از شرق نیز که شامل نقاشی‌هایی به دست کودکان و نوجوان حیدرآباد از جاذبه‌های شیراز بود در شیراز برگزار شد.

بر اساس این گزارش حیدرآباد با حدود ۷ میلیون نفر جمعیت از بزرگترین کلانشهرهای هندوستان و یکی از برجسته ترین مراکز فرهنگی و هنری این کشور محسوب می شود و جمعیت مسلمان قابل توجهی دارد.

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز
سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها