به همت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز 

پروژه های شیراز هوشمند رونمایی شدند

رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز در آیین رونمایی از پروژه های شهر هوشمند گفت: پروژه های افتتاح شده دارای بهره برداران در حوزه های مختلف شهرداری و دارای اولویت در تحقق شهر هوشمند است. 

سعید حیدری با اشاره به رونمایی از پروژه سرو شیراز است، افزود: در پلتفورم شهروندی با عنوان سامانه سرو شیراز هر آنچه که به عنوان خدمات الکترونیک شهرداری افتتاح شده یا در آینده افتتاح می شود، در آن وجود دارد و شهروندان می توانند با ایجاد حساب کاربری از خدمات این پنجره واحد استفاده کنند. 

وی با اشاره به اینکه دیتاها معتلق به شهروندان است و باید در راستای شفافیت خدمات در شهرداری در اختیار شهروندان قرار بگیرد، اضافه کرد: ارایه خدمات هوشمند در دو بخش به شهروندان ارایه می شود که در بخش ارایه داده ها به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می گیرد.


رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز با اشاره به رونمایی از پروژه درگاه خدمات پرنسلی شهرداری عنوان کرد: این درگاه یک پنجره واحد برای کارکنان شهرداری است که علاوه بر امنیت اطلاعات پرنسل، خدماتی را نیز از این پنجره واحد به آنها ارایه دهد. 

پروژه بروز رسانی پورتال های شهرداری شیراز و سامانه خدمات اینترنتی شهرسازی دیگر پروژه هوشمند سازی شهرداری بود که حیدری عنوان کرد و گفت: یکی از بهترین پورتال های شهرداری دربین کلان شهرها است.


وی اضافه کرد: نرم افزار کتابخانه شهروندی پروژه دیگری است که شهروندان علاوه بر عضویت می توانند رزور کتاب و نشریات و پروژه های انجام شده در شهرداری را دریافت کنند. 

حیدری با اشاره به رونمایی از پروژه فیبر نوری خاطرنشان کرد: این پروژه با گذشت چند سال زمان با هزینه شهرداری درحال انجام بود که هم اکنون با ورود و سرمایه گذاری شرکت ایرانسل و با تکنولوژی جدید بصورت یک کانال واحد شهری به بهره برداری رسیده است. پروژه ای که در فاز اول ۱۵۰ کیلومتر تعریف و حفاری شده است و در فاز دوم ۸۰ کیلومتر که ۳۵ کیلومتر حفاری آن به اتمام رسیده است 


وی درخصوص راه اندازی وای فای اختصاصی در شهر شیراز که در دو فاز تعریف شد و فاز اول در باغ جهان نما راه اندازی شده است، خاطر نشان کرد: هم اکنون وای فای رایگان درهفت ایستگاه مترو به عنوان بستری برای استفاده از خدمات الکترونیک شهرداری شیراز در اختیار شهروندان قرار گرفته است. 

رییس سازمان فاوا درباره راه اندازی فاز سوم پروژه شهروند سپاری در بستر همکاری بین معاونت شهرسازی و سازمان فاوا شهرداری نیز گفت: با راه اندازی فاز سوم موارد همچون عدم خلاف سازی ،پایان کار، موافقت اصولی و پروانه ساخت و ساز بصورت الکترونیکی در اختیار شهروندان قرار می گیرد 

حیدری با اشاره به پایگاه تعاملی شیراز هوشمند عنوان کرد: این سامانه تعاملی بین متخصصان و شهرداری است تا فعالیت در این زمینه اطلاع رسانی و قابل بارگذاری است.

همچنین اجرای هوشمند سازی فضای شهری به صورت ازمایشی در پارک خلدبرین، کیف پول شهروندی و مرکز نوآوری شهر هوشمند و دیتا سنتر به عنوان پروژه ای قابل سرمایه گذاری و رصد خانه شهری از دیگر پروژه های در حال اجرایی بود که رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز به آن اشاره کرد.

در ادامه این مراسم دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل نیز گفت: پروژه شیراز هوشمند با تلاش و همت شهرداری و شورا اسلامی شهر شیراز محقق شد.

عباسی آرند با بیان اینکه مدیریت شهری شیراز نگاه عمیقی به مبحث هوشمند سازی شهر و ایجاد زیرساخت های لازم و برنامه های کاربردی برای ارایه خدمات نوین به شهروندان دارد، افزود: به موازات آن شرکت ایرانسل نیز تلاش می کند در توسعه زیرساخت های لازم برای ارتقا سطح خدمات شهری مشارکت فعال و اثرگذاری داشته باشد.

وی اضافه کرد: مجموعه ایرانسل تعاملات گسترده ای با کلانشهرهای ایران دارد و این نوع نگاه جامع که در شیراز مشاهده می کنیم در سطح کشور کمتر مشاهده شده است.

مدیرعامل ایرانسل با اعلام اینکه در استان فارس تاکنون بیش از دو هزار میلیارد تومان سرمایه گزاری داشته ایم که نزدیک به 800 میلیارد تومان آن در شهر شیراز بوده است، افزود: در زمینه ایجاد فیبر نیز شرکت ایرانسل سرمایه گزاری یک صد میلیارد تومانی را در دستور کار قرار داده است و نزدیک به 150 میلیارد تومان هم مطابق برنامه ریزی های انجام شده در سال 1400 در کلانشهر شیراز برای توسعه زیرساخت های شبکه ایرانسل سرمایه گزاری صورت می گیرد.

عباسی با بیان این که شبکه ای که هم اکنون در شهر شیراز وجود دارد نسبت به بسیاری از کلانشهر های ایران از کیفیت بهتری برخوردار است، اظهار داشت: استان فارس و کلانشهر شیراز از اهمیت ویژه ای برای شرکت ایرانسل برخوردار است و پروژه فیبر شیراز که در دو سال اخیر اجرا شده در حدود 250 کیلومتر طراحی فیبر دارد که بیش از 180کیلومتر آن اماده بهره برداری است.

وی با بیان این که فاز دوم این پروژه نیز آماده اجرا است و تا سه ماه آینده کلید می خورد تا به ظرفیت 250 کیلومتر برسیم، بیان کرد: بهترین و امن ترین شیوه انتقال دیتا در دنیا به واسطه شبکه فیبر انجام می شود و همه شهرهای موفق در عرصه هوشمندسازی دارای این شبکه بسیار قوی هستند و خدمات مورد نیاز شهروندان را در مقیاس وسیعی ارایه کند.

مدیرعامل ایرانسل خاطرنشان کرد: در چند ماه گذشته اولین شبکه نسل پنجم شهر شیراز افتتاح شد و این در حالی است که دستکاه های تلفن همراه هنوز در نسل چهارم هستند و دنیا رفته رفته به سوی فناوری های نوین حرکت می کند. در نظر داشته باشیم که بخش عمده ای از خدمات هشومند سازی به وسیله فیبر و نسل پنحم ارایه می شود و شهری که از این دستاورد محروم شود نمی تواند خدمات نسل پنجم را به هروندانش ارایه کند

عباسی در پایان گفت: پروژه فیبر شهر شیراز با استانداردهای بین المللی وکیفیت مطلوب در پهنه شهر شیراز به همت مدیریت شهری و با مشارکت شرکت ایرانسل اجرا شده است.۱۴۰۰/۰۵/۰۵
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
بازدید ها : ۸۲
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز
سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها