رییس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز:

اجرای مطلوب طرح GIS در شیراز ارایه خدمات بهتر به شهروندان را تسهیل می‌کند

رییس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز، گفت: اجرای مطلوب طرح GIS در شیراز می‌تواند به تسهیل و بهبود ارایه خدمات به شهروندان منجر شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «لیلا دودمان» در جلسه کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات این شورا با ارائه گزارشی از ممیزی املاک شهر شیراز، گفت: سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) (Geography information system) ساز و کاری برای ذخیره، مدیریت، تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی مهیا می‌سازد و برای کار همزمان با اطلاعاتی که وابستگی مکانی (جغرافیایی) و توصیفی دارند، طراحی شده است.
رییس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز افزود: یک ابزار تحلیلی، اطلاعات فضایی است که توانایی انجام عملیات فضایی، ارتباط و پیوند انواع اطلاعات، ذخیره اطلاعات به صورت نقشه، تحلیل سؤالات مربوط به یک مکان، بررسی روند، الگو و مدل‌سازی در مورد اطلاعات جغرافیایی را دارد.
وی ادامه داد: مهم‌ترین ویژگی این سیستم این است که امکان شناسائی اطلاعات هوایی میان عوارض مختلف روی نقشه را فراهم می‌سازد.
دودمان با بیان اینکه GIS اطلاعات مکان‌دار فضایی را با اطلاعات جغرافیایی یک پدیده خاص روی نقشه مرتبط می‌سازد، تصریح کرد:  اطلاعات به شکل عوارض جغرافیایی به پایگاه اطلاعاتی مربوطه منتقل شده و سپس با تلفیقی از این دو نوع اطلاعات، نقشه جدیدی با اطلاعات بیشتر تولید می‌شود.
وی با اشاره به انجام بحث‌های ممیزی املاک در GIS، اهمیت ممیزی املاک را در تهیه گزارشی از وضعیت واحدهای مسکونی و تجاری دانست و گفت: اجرای این طرح علاوه بر ایجاد یک بانک اطلاعات مکانیزه از آخرین وضعیت بلوک‌ها، املاک، ساختمان‌ها، آپارتمان‌ها و واحدهای کسب و پیشه، به علت سهولت دسترسی به اطلاعات از ساختمان‌ها و اراضی در مراجعات مالکان باعث ارایه خدمات بهتر به شهروندان خواهد شد.
وی ثبت و نگهداری سوابق املاک، معابر و مشاغل در سیستم، آگاهی از اطلاعات به روز از وضعیت موجود تمامی املاک، معابر و مشاغل در سطح شهر نظیر تعداد و مساحت کاربری‌ها را از مهم‌ترین فوائد اجرای عملیات داده آمایی و برداشت اطلاعات (ممیزی) برشمرد.
 ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
تعداد بازدیدها : ۲۴
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز