نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز:

بدهی های گذشته شهرداری را زمین گیر نکرد

نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه برخی تصور می‌کردند که بدهکاری‌های گذشته شهرداری را زمین‌گیر می‌کند، عملکرد شورا و شهرداری این کلانشهر را قابل قبول دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، ابراهیم صبوری عملکرد مدیریت شهری شیراز را طی دو سال اخیر به نسبت مشکلات و محدودیت‌های کلان مالی، بسیار خوب توصیف کرد و افزود: شهروندان شیرازی می‌دانند که شهرداری در زمانی که درآمدهای کلان حاصل از جیب آن‌ها را خرج می‌کرد چه عملکردی داشته و حالا با محدودیت‌های بسیار بیشتر چه شرایطی را برای پیش‌برد امور فراهم کرده است.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز تاکید کرد: نباید فراموش کنیم که اقدامات شورا و شهرداری شیراز در شرایطی به انجام رسید که برخی فرصت‌طلبان خیال می‌کردند که حجم سنگین بدهکاری‌های به ارث مانده از گذشته، اجازه نخواهد داد که حتی آجری روی آجر هم گذاشته شود!
صبوری با تاکید بر اینکه برای جبران مشکلات مالی، سرمایه‌های مردم را نمی‌فروشیم، عنوان کرد: اگرچه بنا بر یک رویه‌ی غلط در برخی از دوره‌ها با روش‌هایی همچون استقراض و یا فروش املاک شهرداری، مشکلات مالی را در ظاهر و به صورت کوتاه‌مدت برطرف می‌کردند اما طی دو سال اخیر شاهد کاهش چشمگیر فروش املاک شهرداری به عنوان سرمایه های عمومی این شهر بودیم.
راهکار شورای پنجم ایجاد انضباط مالی، کاهش هزینه‌ها و مدیریت نیروهای انسانی بود
او ایجاد انضباط مالی و کاهش هزینه‌ها را یکی از راهکاری شورا و شهرداری در شرایط دشوار مالی عنوان کرد و افزود: معتقدم که به دلیل ایجاد همین انضباط مالی خوب و در نتیجه اصلاح مدیریت درآمدها و هزینه‌ها بود که با وجود گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی و بدهی‌های گذشته، شهرداری شیراز توانسته برخلاف سال‌های قبل و همچنین اغلب کلان‌شهرهای دیگر، تاکنون در تأمین حقوق کارکنان و کارگران خود سرافراز باشد.
صبوری با بیان اینکه پروژه های جدید را با نگاهی اصولی آغاز کردیم، گفت: بخش عمده‌ای از تمرکز شورای شهر شیراز در نیمه اول دوره پنجم، تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام بود. این پروژه‌های نیمه‌تمام از گذشته در حکم سرمایه های این شهر بودند و به همین دلیل ما ابتدا تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام با صرف بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار را در دستور کار قرار دادیم.
او در ادامه به برخی از اقدامات شورای پنجم وشهرداری شیراز در حوزه‌های مختلف اشاره و عنوان کرد: در حوزه عمرانی افتتاح تقاطع‌های غیرهمسطح شهدای کشن، شهدای انقلاب (جوادیه) و شهید رودکی با اعتباری ۲۰۰ میلیارد تومان و همچنین بولوارهایی همچون تخت جمشید شرقی در دو سال اخیر، تأثیرات خوبی بر کنترل ترافیک این چند منطقه داشته است.
نایب رئیس شورای شهر شیراز اضافه کرد: در حوزه حمل و نقل اجرای پروژه‌ مترو سرعت خوبی پیدا کرد و در این دو سال شاهد بهره‌برداری از ایستگاه‌های میدان امام حسین (ع)، فرصت شیرازی، غدیر و ... در راستای بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی بودیم. ضمن اینکه گام‌های اولیه پروژه‌های دیگری همچون ایجاد مسیرهای دوچرخه‌سواری و آغاز به کار دوچرخه‌های هوشمند برداشته شد.
صبوری ادامه داد: در حوزه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی، فرهنگسرای حکمت شامل سالن‌های سینما، فضای آموزشی و ورزشی با اعتباری بیش از ۱۱ میلیارد تومان به عنوان بزرگترین فرهنگسرای شیراز در شهرک گلستان به بهره برداری رسید.
وی با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی آلمان در شیراز گفت: به اعتقاد من این رویداد فرهنگی، یک برنامه بسیار خوب و فرصتی عالی در حوزه‌های مختلف بود. همچنین برگزاری نخستین جشنواره‌ تئاتر خیابانی «شهروند کودک» در شیراز نیز یکی از بزرگترین رویدادهای هنری کشور محسوب می‌شود.
این عضو شورای شهر شیراز با اشاره به افتتاح‌ چندین پارک و فضای عمومی شهری گفت: فاز دو بوستان بعثت با کاربری‌های ورزشی، فرهنگی و فضای سبز، فضای شهری شهید مصلی‌نژاد، باغ ۳۲ هکتاری رها، باغ خانواده قبله در خیابان سپاه جنوبی و پارک بنی‌هاشمی ازجمله پروژه‌های مهم در این حوزه بود.
به گفته صبوری، مرمت و بدنه سازی گذرهای تاریخی خیابان‌های کریم خان و لطفعلی خان، گذر مسجد گنج و گذر حاج زینل ازجمله اقداماتی بود که با هدف احیای بافت ارزشمند و گذرهای تاریخی شیراز و از بین بردن نازیبایی‌های بصری در دو سال اخیر انجام شده است.
او تلاش‌های شورا و شهرداری برای حفظ باغات شیراز را مثبت دانست و گفت: به گواه آمارها، کمترین آمار تغییر کاربری باغات شیراز در این دوره نسبت به دوره‌های گذشته محقق شد.
نایب رئیس شورای اسلامی شیراز با بیان اینکه اغلب پروژه‌های مدیریت جدید شهری شیراز، با لحاظ کردن نگاه انسان‌محور تصویب و اجرا شده، افزود: پروژه شهروندسپاری به عنوان مهمترین پروژه شهرداری الکترونیک، یکی از نمودهای عینی و ملموس تحقق شعارهای شورای پنجم در زمینه انسان‌محوری بوده است. اجرای فاز اول این پروژه شروع شده و در همین فاز اول ضمن اینکه مدت زمان پاسخ استعلام‌های مربوط به آپارتمانهای مسکونی کاهش چشمگیری داشته، حدود نیمی از مراجعات حضوری شهروندان را حذف کرده است.
صبوری عملکرد شورای پنجم شیراز در خصوص شفافیت را گام‌هایی طلایی برای آینده مدیریت این شهر توصیف کرد و افزود: تصویب طرح مدیریت تعارض منافع در شهرداری، راه‌اندازی سامانه شفافیت شهرداری، پخش زنده جلسات، بارگذاری صوت کامل و تمامی مصوبات جلسات شورا در وب‌سایت رسمی شورا دستاورد قابل توجهی است که حکایت از اقدام در زمینه شفافیت و پاسخگویی به شهروندان دارد.
زحمت‌های خادمان شهروندان شیراز را قربانی منافع جناحی نکنید
او با اذعان به اینکه اطلاع‌رسانی عملکرد شورا و شهرداری شیراز در دوره فعلی دچار ضعف‌هایی بوده است، گفت: با تمام نواقصی که هم در زمینه عملکرد و هم در زمینه انعکاس عملکرد داریم، اینکه زحمت‌های نمایندگان مردم در شورای شهر و کارکنان شهرداری شیراز، در گرد و غبارِ تسویه حسابهای سیاسی و کینه جویی های جناحی به طور هدفمند قربانی شود، قابل قبول نیست و از تمام منتقدین می‌خواهم در قضاوت‌های مثبت یا منفی خود انصاف به خرج دهند.
این عضو شوری شهر شیراز با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای نیمه دوم فعالیت شورای پنجم شیراز، خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن تمام محدودیت‌ها و مشکلات، اقدامات بسیار خوبی تاکنون در مدیریت شهر شیراز صورت گرفته اما به خوبی می‌دانیم که برای تحقق حداکثری مطالبات شهروندان شیراز، برنامه‌ریزی، همدلی و تلاش‌های جدی لازم است که در این راستا برنامه‌های مهمی برای دو سال پیش‌رو داریم و امیدوارم اجرای آن‌ها در بهبود خدمات به شهروندان، نتیجه‌بخش باشد.

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


پل های ارتباطی
نشانی : شیراز، خیابان دهنادی ، کوچه گلشن، اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز
تلفن: 8 - 32229706 - 071
دورنما: 32229708 - 071
ایمیل: news@eshiraz.ir
لینک های مرتبط