به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز

تور گردشگری بازدید از مساجد تاریخی اجرا می شود

به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در ۱۵ مهر یک تور گردشگری برای بازدید از ۱۰ مسجد تاریخی شیراز در راستای معرفی ظرفیت‌های گردشگری مذهبی، برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، سرپرست گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی، اجتماعی و و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به برگزاری چهار نشست تخصصی گردشگری مذهبی گفت: با توجه به تداخل هفته گردشگری با ایام محرم و صفر، گفت: چهارنشست با محوریت گردشگری مذهبی از ششم تا نهم مهر در مرکز شیراز شناسی برگزار شد که هدف اصلی آن معرفی ظرفیت‌های گردشگری مذهبی با حضور دانشجویان رشته گردشگری و فعالان این بخش برگزار شد.
علی نیری با یادآوری اینکه شیراز به نام حرم سوم اهل بیت(ع) شناخته می‌شود، گفت: در یکی از این نشست‌ها مسیری در بافت تاریخی درب شاهزاده که مساجد و امامزاده‌هایی در این مسیر قرار دارد، معرفی و جنبه‌های مختلف تاریخی، مذهبی و معماری و.... آن معرفی شد.
نیری با بیان اینکه محرم از دیدگاه گردشگران دیروزی، امروزی و معرفی آداب و رسوم مردم شیراز در محرم از دیگر موضوعات نشست‌های چهارگانه بود، گفت: متاسفانه در بافت تاریخی همواره آسیب‌هایی وجود داشته اما بطور مثال در محله تاریخی سنگ سیاه، با راه‌اندازی بومگردی‌ها و گالری‌ها شرایط بهبود یافته و امید است که اطراف حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) نیز ساماندهی انجام شود و شرایط بهبود یابد.
مدیر مرکز شیراز شناسی با اشاره به ظرفیت‌های ویژه گردشگری مذهبی در شیراز، متذکر شد: متاسفانه بسیاری از مساجد تاریخی فقط در ساعات نماز، باز هستند و امکان بازدید برای گردشگران وجود ندارد، مسجد تاریخی مشیر که دارای صبغه تاریخی ویژه‌ای است و از آن می‌توان به عنوان مرکز گردشگری مذهبی استفاده کرد متاسفانه مورد کم‌لطفی قرار گرفته و در معرض تخریب قرار دارد.
محمدرضا احمدی، اضافه کرد: مسجد عتیق مرمت شده و دارای تاریخ شفاهی قوی و قدمت هزار ساله است اما به دلیل نبود تبلیغات، ناشناخته است و گردشگران اطلاعات کمی از آن دارند، لذا باید در بحث تبلیغات شهری و معرفی ظرفیت‌های گردشگری در ابعاد مختلف منجمله گردشگری مذهبی، کار و اطلاع رسانی بیشتری انجام شود.
مدیر مرکز شیراز شناسی گفت: برای روز پانزدهم مهرماه، یک تور گردشگری پیش بینی شده که طی آن ۱۰ مسجد تاریخی بازدید خواهد شد اگرچه هفت مسجد از این تعداد، بسته شده و برای بازگشایی آن در تاریخ مورد نظر مشغول رایزنی با اوقاف هستیم.

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز
سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها