در راستای ارتقای سطح سلامت شهروندان

فرهنگسرای سلامت ماهانه به بیش از ۴ هزار شهروند خدمات ارائه می‌دهد

یکی از اقداماتی که شهرداری ها را از نهاد صرفاً اجرایی که تنها وظیفه آن ساخت خیابان و بولوار و پل است فراتر می برد، احداث فرهنگسراهای مختلف در همه نقاط شهر است و چه زیباست که امروز شهرداری شیراز فرهنگسرایی به نام سلامت در یکی از مناطق پرجمعیت شیراز را دارا است که نقش بسزایی در ارتقای فرهنگی و سلامت ساکنان منطقه معالی آباد دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز به نقل از روزنامه تماشا، در انتهای پارک ملت واقع در خیابان معالی آباد فرهنگسرایی به نام فرهنگسرای سلامت وجود دارد که خدمات رایگانی را در جهت تأمین سلامت ارائه می دهد.
زهرا دریابار، مسئولیت این فرهنگسرا را عهده دار است و برای دقایقی با وی به گفت و گو پرداختیم. فرهنگسراها به عنوان متولی فرهنگ و آموزش عمومی در مسیر گستردگی فرهنگ و هنر دوستی از طریق آموزش‌های شهروندی گام برمی‌دارند
وی معتقد است که فرهنگسراها به عنوان متولی فرهنگ و آموزش عمومی در مسیر گستردگی فرهنگ و هنر دوستی از طریق آموزش های شهروندی گام برمی دارند.
مسئول فرهنگسرای سلامت گفت: این فرهنگسرا از طریق پاسخگویی به نیازهای فرهنگی و تقویت مهارت های زندگی شهروندان در قالب کانون مردمی میزبان ماهانه ۴ تا ۵ هزار شهروند است.
دریابار با اشاره به زیربنای هزار و ۳۰۰ متر مربعی این فرهنگسرا افزود: سالن اجتماعات، کتابخانه، کارگاه آموزشی، سالن های ورزشی و خانه سلامت از بخش های مختلف این فرهنگسرا است. فعالیت های این فرهنگسرا در چارچوب اشاعه و گسترش فرهنگ و هنر و توانمندسازی و مهارت آموزی، جذب و حمایت هنرمندان و فرهیختگان، ایجاد فضای مناسب برای خانواده ها و ایجاد نشاط و امنیت برای آنها، تقویت روحیه کار و تلاش و خوداتکایی بانوان، ایجاد زمینه شکوفایی ایده های نو و خلاقانه در کودکان و ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از معضلات فرهنگی و اجتماعی است.
این مدیر جوان و شایسته در ادامه توضیح داد: عمده فعالیت فرهنگسرا سلامت در زمینه های عمومی و منطقه ای شامل دوره های مختلف آموزش فرهنگی و هنری کسب مهارت های حرفه ای اجرای نمایش کودک و بزرگسال، موسیقی، برگزاری همایش های مختلف، برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری و برنامه های تابستانی، تئاتر، تشکیل کانون های داوطلب، برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و هنری، آموزش های شهروندی، برگزاری کلاس های ورزشی، نمایش فیلم، نقد فیلم، همچنین کارگاه های مشاوره فردی و گروهی است.
دریابار گفت: خانه سلامت این فرهنگسرا با ارائه خدمات رایگان مانند غربالگری، فشار خون، آگاهی بخشی از بیماری ها از جمله دیابت، فشار خون، افسردگی، بیماری شایع در زنان، پیشگیری از آلزایمر و مراقبت های ویژه دوران کهنسالی، برگزاری جشنواره غذای سالم با هدف ترویج فرهنگ مصرف غذای سالم، آشنایی با الگوی تغذیه سالم، آموزش مزاج شناسی، آموزش حرکات اصلاحی بدن، پرورش مغز، کارگاه آموزش زندگی شاد، یادگیری نکات آموزشی در حوزه پیشگیری از بیماری ها، پایش سلامت مادر و کودک در حوزه سلامت به صورت تخصصی فعالیت می کند.
وی افزود: محورهای کار در این فرهنگسرا شامل شهروند سالم (جسمی، روانی و روحی)، شهر سالم(محیط و فضای سالم شهری) و جامعه سالم(ارتباطات انسانی سالم) است.
مسئول فرهنگسرای سلامت اظهار کرد: هر سال کنترل دیابت و غربالگری و فشار خون در هفته سلامت به مدت یک هفته با همکاری کارشناسان و بهیاران خانه بهداشت معالی آباد انجام می گیرد.
دریابار گفت: کارگاه های برگزار شده در طول سال، گیاهان دارویی، گلبرگ آرامش، تغذیه سالم، مشاوره های فردی و گروهی، فرهنگ آپارتمان نشینی، آموزش الفبای رانندگی، اجرای نمایش های میدانی تفکیک زباله و پسماند، تئاتر شهروندی، تورهای کتابگردی و گردشگری از جمله فعالیت های فوق برنامه این فرهنگسرا است.
مسئول فرهنگسرای سلامت عنوان نمود: نمایشگاه های کار آفرینی هر ساله به مدت چندین روز برگزار می شود و با استقبال خوب شهروندان همراه است. 
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه دائمی محصولات صنایع دستی با همکاری خیریه ها، افزود: فرهنگسراها می توانند در پایداری و حفظ هویت فرهنگی هر شهر و جامعه تأثیر بسزایی داشته باشند.۱۳۹۸/۰۶/۲۳
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
تعداد بازدیدها : ۲۲۸
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز