عضو شورای شهر شیراز:

مدیریت سرای محله های شیراز به سمن ها واگذار می شود

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر شیراز گفت: در راستای افزایش مشارکت مردمی، سرای محله های شیراز با فراخوان عمومی به سازمان های مردم نهاد واگذار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، احمد تنوری با اشاره به بررسی واگذاری مدیریت سرای محله‌های شهر شیراز به سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) گفت: شهرداری شیراز با هدف اشاعه و ساماندهی مشارکت‌های اجتماعی در نظر دارد نسبت به بهره‌برداری از سرای محله‌های شهر از طریق سازمان‌های مردم نهاد شیراز اقدام کند.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه مدل (مدیریت و برنامه ریزی با مردم) منجر به اشاعه مشارکت‌های اجتماعی و توسعه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شهرها در جوامع توسعه یافته شده است افزود: این مدل سبب وحدت‌بخشی، حفظ یکپارچگی، توسعه عدالت اجتماعی و ارتباط سرمایه اجتماعی را به دنبال دارد و مدل مدیریت و برنامه‌ریزی بر مردم، به مرور زمان به مدل مطلوب مدیریت و برنامه ریزی با مردم تبدیل می‌شود و مدیریت شهری نیز همواره در کانون این تغییر و تحولات قرار دارد.
وی ادامه داد: به منظور ایجاد بستر مناسب برای افزایش مشارکت شهروندان و استفاده از ظرفیت‌های نهادهای غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) در مدیریت و بهره‌برداری از سرای محله‌های شهر، در حوزه فعالیت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی به شهرداری شیراز اجازه داده می‌شود مدیریت سرای محله‌های شهر را با فراخوان عمومی به سازمان‌های مردم نهاد واگذار کند.
وی با بیان اینکه مالکیت سرای محله و تجهیزات آن متعلق به شهرداری و پرداخت همه هزینه‌های سرای محله بر عهده این نهاد است تصریح کرد: ۴۰ تا ۸۰ درصد درآمد حاصل از سرای محله با تشخیص شهرداری بابت حق مدیریت به سمن پرداخت می‌شود؛ این درصدها مربوط به سال پایه واگذاری است و در سال‌های آتی به تشخیص شهرداری قابل تغییر خواهد بود.
تنوری از بررسی لایحه نرخ خدمات فرهنگی، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز خبر داد و افزود: شهرداری شیراز در راستای اجرای عدالت اجتماعی، توزیع عادلانه و استفاده همه‌ی شهروندان از خدمات فرهنگی، اجتماعی، هنری، گردشگری، مشاوره‌ای، تبلیغاتی و ورزشی، نرخ این خدمات را برای گروه‌های محروم، کم برخوردار و برخوردار تهیه و تنظیم کرده است.
وی افزود: به منظور ایجاد بستر مناسب برای ارائه خدمات آموزشی در حوزه فعالیت‌های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی به شهروندان، اعضای کمیسیون پس از بررسی با نرخ ارائه شده از سوی سازمان موافقت کردند.
تنوری با تاکید بر اینکه حق‌الزحمه مربیان بر اساس ۶۵ درصد شهریه دریافتی محاسبه و پرداخت می‌شود خاطرنشان کرد: نرخ خدمات فرهنگی برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، خانواده شهدا و ایثارگران تا ۳۰ درصد محاسبه و برای کارکنان شهرداری تا ۵۰ درصد محاسبه و دریافت خواهد شد.
تنوری بررسی‌ای ین نامه اجرایی جشنواره شهروند برگزیده را سومین دستور کار کمیسیون برشمرد و افزود: یکی از راه‌های کاهش هزینه و ایجاد علاقه در بین شهروندان به منظور مشارکت در امر نگهداری شهر معرفی و الگوسازی از افرادی است که به نوعی بخشی از وقت خود را صرف شهر و همشهریان خود برای رفع نواقص می‌کنند و یا به کمک مدیران شهر می‌آیند تا شهر خود را بهتر اداره کنند.
وی هدف از ارائه‌ی آئین نامه جشنواره شهروند برگزیده را ارتقای فرهنگ شهروندی و تقدیر و تشویق شهروندان برگزیده، فعال، مشارکت‌جو، مسئولیت پذیر، خلاق و نمونه شهر شیراز دانست و افزود: پس از بررسی کارشناسی، آئین‌نامه اجرایی جشنواره شهروند برگزیده با موافقت کمیسیون همراه شد و برای تصویب نهایی به صحن شورا ارجاع می‌شود.۱۳۹۸/۰۶/۱۱
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
تعداد بازدیدها : ۶۴
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز