به همت شهرداری شیراز

نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند کودک در شیراز افتتاح شد

نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند کودک به همت شهرداری شیراز و با حضور هنرمندانی از سراسر کشور در شیراز افتتاح شد.

به گزارش پایگاهاطلاع رسانی شهرداری شیراز، نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند کودک با حضور هنرمندانی از سراسر کشور در شیراز افتتاح شد. این جشنواره از 22 تا 25 مرداد ماه در مکان‌های باغ عفیف آباد، مجتمع خلیج فارس، حافظیه، بوستان آزادی و ارگ کریم خان برگزار می‌شود.
رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در مراسم افتتاح این جشنواره اظهار داشت: این نخستین جشنواره ملی تئاتر کودک است و 107 اثر از استان‌های مختلف کشور به دبیرخانه ارسال شد که در نهایت 15 اثر برای اجرا پذیرفته شد. 
ابراهیم گشتاسبی‌راد با بیان اینکه آثار پذیرفته شده در شش نقطه کلیدی شیراز 50 اجرا دارند، گفت: نمایش‌ها در مکان‌های باغ عفیف آباد، مجتمع خلیج فارس، حافظیه، بوستان آزادی و ارگ کریم خان برگزار می‌شود.
لیلا دودمان عضو شورای شهر شیراز نیز در این جشنواره با بیان اینکه شیراز مدعی شهردوستدار کودک است گفت: تاریخ چندصدساله نشان می‌دهد که شیراز شهر فرهنگی است و فرهنگ هویت هر جامعه را می‌سازد اما آسیب‌های اجتماعی هم وجود دارد و  باید کودکان مورد توجه ویژه قرار بگیرند.
وی افزود: ادبیات تعلیمی پاسخگویی پرورش کودکان امروزی نیست و ذهن پرسش‌گر آنها بایدها ونبایدها را بدون استدلال نمی‌پذیرد.
عضو شورای شهر شیراز گفت: برای توسعه شهروندی در حوزه کودک و نوجوان از هنرمندان کمک گرفته‌ایم و حدود 140 هنرمند تئاتر خیابانی به مدت پنج روز مهمان شیراز هستند. 
نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند- کودک با هدف ترویج نشاط اجتماعی و روحیه امیدواری، حفظ محیط زیست و آموزش مفاهیم ارزشی برای کودکان 23 تا 26 مردادماه در شیراز برگزار می‌شود. 
این جشنواره در 3 بخش کودک، عروسکی و آزاد میزبان هنرمندانی از استان‌های مختلف کشور است. در بخش کودک نمایش یاشیل اثر مهدی صالحیار از آذربایجان شرقی، کچول و دیو مجازی اثر آرمان بیژنی نسب از فارس، درباره یک توپ اثر موسی هدایتی از کردستان، کتاب قدیمی پدربزرگ اثر نرگس خاک کار از همدان، بصرف چاقی اثر باقر رمضان‌زاده از هرمزگان، سیرک ما کو اثر سجاد آقابابایی از تهران و جشن تولد سپید اثر سکینه صادقیان از فارس در این جشنواره پذیرفته شدند.
همچنین در بخش عروسکی نمایش آدم‌های با فرهنگ اثر رضا فقیهی، میشه گرگ نباشیم اثر مرتضی اسدی مرام از کرمانشاه، زندگی در اعماق دریا اثر زهرا مریدی از تهران، خمره بازی اثر امید اجاقی از اصفهان، کی از همه مهربون تره‌؟ اثر مهربان غلامیان از خوزستان و پاهای خانم هزار پا اثر مهدی خجستگی از قم در این جشنواره به اجرا می‌پردازند. 
در بخش آزاد نیز شهر افسرده اثر ابراهیم حاجی حیدری از اصفهان، دیگه هیچی نمونده اثر احمد صمیمی از تهران و داستان یک افتتاحیه اثر میثم سرآبادی از مرکزی در جشنواره پذیرفته شدند. 
هر روز در 4 سانس از ساعت 18:30 تا 21:30 آثار در 6 نقطه مجتمع خلیج فارس، بوستان نماز، حافظیه، ارگ کریم خانی، باغ عفیف آباد و بوستان آزادی نمایش‌ها اجرا می‌شوند. 
امروز که روز نخست جشنواره است، در سانس 18:30  نمایش خمره بازی در مجتمع خلیج فارس، زندگی در اعماق دریا در بوستان نماز، پاهای خانم هزارپا در حافظیه و سیرک ما کو در محوطه ارگ کریم خانی برگزار می‌شود. 
در سانس دوم روز نخست در ساعت 19:30 جشن تولد سپید در بوستان آزادی، میشه گرگ نباشیم در ارگ کریم خانی، دیگه هیچی نمونده در باغ عفیف آباد و کی از همه مهربون‌تره در بوستان نماز اجرا می‌شود. 
در سانس سوم در ساعت 20:30 نمایش درباره یک توپ در محوطه ارگ کریم خانی، داستان یک افتتاحیه در مجتمع خلیج فارس، یاشیل در حافظیه و به صرف چافی در بوستان آزادی اجرا می‌شود. 
در سانس پایانی روز نخست کچول و دیو دنیای مجازی در بوستان آزادی، آدم‌های با فرهنگ در حافظیه، کتاب قدیمی پدربزرگ در ارگ کریم خانی و شهر افسرده در حافظیه برگزار می‌شود. 
 
 ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
تعداد بازدیدها : ۷۴
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز