تقاطع سه‌سطحی مطهری ـ امیرکبیر ـ رحمت در دهه‌فجر به بهره‌برداری می‌رسد

همه مشغول کارند

آخرین روزهای پاییز است و آفتاب توان مقابله با سوز سرما را ندارد، اما کارگران و مهندسان سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز بی‌توجه به جدال آفتاب و سرما در جبهه‌ای دیگر با آهن، سیمان، بتن و میلگرد مقابله می‌کنند. در جدال دست‌ها با سیمان و بتن و آهن اما خبرهای خوشی از تقاطع سه‌سطحی مطهری ـ امیرکبیر ـ رحمت به گوش می‌رسد و شمارش معکوس برای عبور شهروندان از روی آن آغاز شده است.


مهشیدالسادات مظلوم / شهرراز/ رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری در بازدید شهردار شیراز از روند اجرایی و میزان پیشرفت، خبر از پیشرفت بیش از 85 درصدی تقاطع سه‌سطحی مطهری ـ امیرکبیر ـ رحمت می‌دهد و حیدر اسکندرپور لبخند رضایت بر لب این پیشرفت را «کاری خارق‌العاده» می‌داند و کارگران و مهندسان روی پل را تحسین می‌کند.
 
  • 53 درصد پیشرفت؛ تنها در هشت‌ماه
اعداد و ارقام نشان می‌دهد که پروژه از ابتدای کلنگ‌زنی در سال 94 تا پایان سال 96 تنها حدود 32 درصد پیشرفت داشته است، اما از اردیبهشت‌ماه تا آذرماه 97 میزان پیشرفت به 85 درصد می‌رسد؛ یعنی 53 درصد پیشرفت در هشت ماه. آن‌هم در شرایطی که قیمت قیر، آهن و تمام ملزومات ساخت یک تقاطع سه‌سطحی که بزرگ‌ترین پروژه در حال اجرای شهر شیراز است، به ناگهان چند برابر می‌شود. حالا با فعالیت فشرده کارگران و مهندسان جوان و توانمند، تنها 15 درصد از عملیات عمرانی تقاطع سه‌سطحی مطهری ـ امیرکبیر ـ رحمت باقی مانده و شمارش معکوس برای عبور شهروندان از روی این تقاطع سه‌سطحی پروانه‌ای شکل آغاز شده است.
 
  • بهره‌بردای از تقاطع سه‌سطحی مطهری ـ امیرکبیر ـ رحمت در دهه‌فجر امسال
رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز در بازدید شهردار شیراز از روند عملیات عمرانی تقاطع سه‌سطحی مطهری ـ امیرکبیر ـ رحمت این نوید را می‌دهد که تقاطع در دهه فجر و حدود 45 روز دیگر به بهره‌برداری می‌رسد و گره‌گشای ترافیک ورودی جنوب غربی شیراز از محور امیرکبیر خواهد بود. کریم شکوهیان از حضور هم‌زمان بیش از 100 نفر کارگر در عملیات عمرانی پل خبر می‌دهد و می‌گوید که این کارگرها در بیش از 10 نقطه پل مشغول فعالیت هستند و پروژه از جبهه‌های مختلف در حال تکمیل است. البته طراحی و اجرای پل نیز به‌گونه‌ای بود که حتی یک روز هم خیابان امیرکبیر که یکی از محورهای اصلی شهر شیراز است مسدود نشد و تردد خودروهای عبوری در آن جریان داشت.
 
  • اتمام تقاطع با هزینه‌ی 130 میلیارد تومانی
عملیات اجرای پل، روز و شب، و جمعه و شنبه نمی‌شناسد؛ در گوشه‌ای از پل عملیات بتن‌ریزی در حال انجام است، در گوشه‌ی دیگری کارگران میلگردها را خم می‌کنند، گروهی دیگر در قسمت شمالی تقاطع گاردیل‌ها را نصب می‌کنند، آرماتوربندها و قالب‌بندها نیز مشغول کارند و همه دست در دست یکدیگر به قول شهردار شیراز «کاری خارق‌العاده» انجام می‌دهند. در پروژه تقاطع سه‌سطحی مطهری ـ امیرکبیر ـ رحمت از 600 تُن کابل جهت اجرای عرشه‌های تقاطع و 7 هزار تُن میلگرد استفاده شده و حجم عملیات بتن‌ریزی آن 68 هزار مترمکعب است. برای این پروژه با طول مجموعاً 5 کیلومتر و 300 متر، 65 هزار مترمربع آسفالت انجام خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود پروژه تقاطع سه‌سطحی مطهری ـ امیرکبیر ـ رحمت با احتساب هزینه‌های جابه‌جایی تأسیسات با هزینه‌ای بالغ‌بر 130 میلیارد تومان به اتمام برسد.
 
  • انجام 450 هزار مترمربع آسفالت سطح شهر در 45 روز
کریم شکوهیان که سابقه 26 سال فعالیت در مجموعه شهرداری را در کارنامه کاری خود دارد، با حکم شهردار شیراز در بهمن‌ماه 96 به سمت رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری شیراز منصوب شد و عملکردش نشان می‌دهد که به‌خوبی توانسته در حوزه سازمان عمران چابکی و تحول ایجاد کند. نیروهای توانمند این سازمان طی چند ماه گذشته، افزون بر انجام 450 هزار مترمربع آسفالت سطح شهر در 45 روز پایانی سال گذشته، و به بهره‌برداری‌رساندن فاز نخست تقاطع شهید رودکی، پروژه‌های دیگری همچون تقاطع باهنر ـ کمربندی را نیز در دست اجرا دارند.
 
  • پیشرفت 22 درصدی تقاطع باهنر ـ کمربندی
همچنین رئیس سازمان عمران و بازآفرینی شهری شهرداری شیراز در بازدید شهردار شیراز از تقاطع باهنر ـ کمربندی، میزان پیشرفت این پروژه را 22 درصد عنوان می‌کند و می‌گوید که تلاش داریم دو دهنه از پل را تا پیش از عید نوروز به بهره‌برداری برسانیم. «در حال حاضر 20 تیر از 80 تیر موردنیاز برای احداث این پروژه تولید شده است و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، مقرر شده بود که پروژه دهه‌فجر سال آتی افتتاح شود، اما با تأکید شهردار شیراز مبنی بر تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی، تسریع در روند توسعه و عمران شهر و تأمین رفاه شهروندان سعی خواهیم کرد که در هفته دولت سال آینده پروژه را به افتتاح برسانیم.»
 
  • مهندسی ارزش برای طبقه‌بندی پروژه‌ها
معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز نیز در این بازدید بر ادامه روند توسعه و پیشرفت شهر شیراز تأکید می‌کند ‌و می‌گوید که به‌منظور تسریع در تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی با مهندسی ارزش، پروژه‌ها را طبقه‌بندی، هزینه‌های زائد را حذف و نقشه‌ها را به‌روز و اصلاح کردیم. ازاین‌رو امروز شاهد کیفیت بالای اجرای پروژه‌ها در سطح شهر هستیم و تا پایان سال ۹۸ پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی شیراز تکمیل می‌شوند. حسین آرگیو رویکرد مجموعه مدیریت شهری در خصوص اجرای پروژه‌های عمرانی را رویکردی علمی و تخصصی می‌داند و خاطرنشان می‌کند که در این رویکرد باید در رینگ‌های مرکزی و میانی شهر با اصلاح هندسی و استانداردسازی معابر کیفیت زندگی شهروندان را ارتقا دهیم و در رینگ‌های پیرامونی همچون کمربندی‌ها با احداث تقاطع‌های مختلف ایمنی عبور و مرور را افزایش دهیم. با این رویکرد امروز در شیراز هشت تقاطع همچون مهدیه ـ امیرکبیر، باهنر ـ کمربندی، جوادیه و... در حال اجرا است. وی انسان‌محوری را اصلی مهم در طراحی و اجرای پروژه‌های مختلف شهری می‌داند و در این راستا پروژه‌های انسان‌محوری همچون پردیس سینمایی و آمفی‌تئاتر جوان در محله کوزه‌گری، خانه محله، فرهنگسرا و... در حال احداث است و همچنین عملیات اجرایی سه پروژه پیاده‌راه حافظ، زندیه و مجموعه باغات قصردشت سال آتی آغاز می‌شود. معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز، عملیات عمرانی تقاطع سه‌سطحی مطهری ـ امیرکبیر ـ رحمت را بسیار فنی و پیچیده دانست و افزود که پیشرفت این پروژه در شرایطی که قیمت اقلام موردنیاز چند برابر شد، با همت و غیرت مهندسان و کارگران و تزریق مناسب اعتبار سرعت بالایی دارد.
 
  • پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی؛ سرمایه شهر و شهروندان
پیش‌تر حیدر اسکندرپور اعلام کرده بود که پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی سرمایه شهر و شهروندان هستند. ازاین‌رو 97 درصد از بودجه عمرانی سال 97 این مجموعه به تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی اختصاص یافت و حالا می‌توان ثمره این نوع نگاه به پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی و تسریع در عملیات ساخت آن‌ها را دید. اگر این روزها مسیرتان به بلوار امیرکبیر بیفتد، می‌توانید میزان پیشرفت تقاطع سه‌سطحی مطهری ـ امیرکبیر ـ رحمت و عملیات اجرایی عرشه‌های آن را با چشم ببنید و شاهد بتن‌ریزی، انجام عملیات آسفالت، احداث گاردریل و... بزرگ‌ترین پروژه عمرانی شیراز باشید.
 
  • افتتاح تقاطع سه‌سطحی: تحولی بزرگ در بازگشایی و تسهیل ترافیک ورودی شهر
پروژه سه‌سطحی مطهری ـ امیرکبیر ـ رحمت با هدف تکمیل یکی از شریان‌های اصلی رینگ درون‌شهری شیراز، روان‌سازی ترافیک، افزایش ایمنی تردد در کمربندی و کاهش زمان سفرهای درون‌شهری در حال ساخت است. تکمیل این پروژه به دلیل هم‌جواری با بوستان جنت، اتصال چند شریان اصلی در محورهای شلوغ شهر و قرارگیری در ورودی شهر شیراز از سمت بوشهر، از اهمیت بالایی برخوردار است و افتتاح آن تحول بزرگی در بازگشایی و تسهیل ترافیک ورودی شهر شیراز، بلوار امیرکبیر و بلوار رحمت ایجاد می‌کند. این پروژه که بیش از پنج کیلومتر طول دارد، در حال حاضر ازجمله بزرگ‌ترین طرح‌های عمرانی شهر شیراز و می‌توان گفت که ازنظر ابعادی 6 برابر تقاطع بصیرت (پل معالی‌آباد) و 2 برابر تقاطع میدان معلم است.
 


۱۳۹۷/۰۹/۲۵
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
تعداد بازدیدها : ۱۲۲
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز