گفت‌وگوی «شهرراز» با فعالان و مدیران صنعت گردشگری استان فارس به‌مناسبت برگزاری دهمین نمایشگاه گردشگری پارس

نمایشگاه‌ گردشگری پارس بهترین فرصت برای تعامل فعالان گردشگری است

در صنعت گردشگری تنها جاذبه‌های یک مقصد را نمی‌توان ویژگی‌های محیط طبیعی، تاریخی، فرهنگی، ابنیه و نظایر آن دانست؛ در دنیای امروز رویدادهایی که در یک مقصد رخ می‌دهند، می‌توانند به‌عنوان منبعی مهم در جذب گردشگر به حساب آیند. به‌گونه‌ای که ممکن است مکانی که از جاذبه‌های شناخته‌شده بهره‌ی کم‌تری برده باشد، با تدارک و برگزاری رویدادهایی در زمان‌هایی مشخص، طیف وسیعی از گردشگران را به سمت خود جذب کند.


فاطمه منفرد / شهرراز/ با توجه به فصلی‌بودن مقوله سفر و انتخاب مقاصد گردشگری توسط گردشگران، برگزاری رویدادهای گردشگری می‌تواند توازن بیشتری را در بازدید گروه‌های مختلف از یک مقصد ایجاد کند. از جهت دیگر روند برگزاری رویدادهای گوناگون در مقاصد مختلف از دهه پایانی قرن بیستم در دنیا چنان شتاب گرفته است که گویا مسابقه‌ای در تدارک و برگزاری رویدادها میان مقاصد گردشگری در جریان است.
 
  • احیای دوباره‌ی نمایشگاه گردشگری شیراز
در این میان شیراز به‌واسطه جاذبه‌های گوناگون از قبیل تاریخی، طبیعی و فرهنگی و غیره همواره مقصد بخش عظیمی از مخاطبان داخلی و خارجی بوده است. با نگاهی به آمارهای ورودی گردشگران به استان تفاوت چشمگیر بین شش‌ماهه اول سال با دوم مشخص می‌شود که نیاز به برنامه‌ریزی‌هایی در راستای ایجاد تعادل بین دو نیمه سال را امری ضروری می‌کند. با وجود تنوع جاذبه‌های موجود در استان و به‌ویژه شیراز، برگزاری رویدادهای مرتبط با صنعت گردشگری طی دهه اخیر به‌صورت جدی دنبال نشده و از توانمندی شهر در راستای معرفی بیشتر و پررونق‌تر کردن این صنعت استفاده‌ی کامل نشده است. کمتر از یک دهه پیش نمایشگاه گردشگری شیراز جزو نمایشگاه‌های برتر کشور معرفی و به گروه نمایشگاه‌های بین‌المللی کشور افزوده شد که متأسفانه پس از آخرین دوره تشکیل و در بهترین حالت خود، ناگهان به مدت هشت سال متوقف شد. این وقفه‌ی هشت‌سال که بی‌اعتمادی به این نمایشگاه را در دیگر استان‌ها ایجاد کرده بود، خوشبختانه سرانجام در سال گذشته با تلاش و همکاری موفق بخش دولتی و خصوصی فعالیت خود را از سر گرفت و شیراز بار دیگر شاهد یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای گردشگری استان و نمایشگاهی با کیفیتی بالا بود.
 
  • معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در نمایشگاه امسال
 امسال دهمین نمایشگاه گردشگری پارس با محوریت گردشگری مذهبی و توریسم سلامت، و با حضور شرکت‌ها و نمایندگانی از شش کشور، ۹ استان ازجمله استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، همدان، مرکزی، تهران، آذربایجان غربی و شرقی، سمنان و مناطق آزاد تجاری چابهار و قشم در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی شیراز در 21 آذر افتتاح شد و تا 26 آذرماه ادامه خواهد داشت. این نمایشگاه که مسئولیت اجرایی آن را سازمان همیاری شهرداری‌های فارس عهده‌دار است، زنجیره گردشگری سلامت، دفاتر خدمات مسافرتی، ایرلاین‌ها و هتلداران به همراه ده‌ها مرکز بیمارستانی و درمانی را تشکیل داده است که درواقع محورهای اصلی آن معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، صنایع‌دستی و سوغات محلی، خدمات و تجهیزات هتلینگ و واحدهای اقامتی و تأسیسات و زیرساخت‌های گردشگری است. این نمایشگاه همچنین با همکاری و حضور مؤثر دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری، آموزشگاه‌های گردشگری و دانشگاه‌های مرتبط، کمیسیون‌های گردشگری، اتاق‌های بازرگانی کشور، انجمن گردشگری سلامت، جامعه گردشگری الکترونیک، استارت‌آپ‌ها و شبکه علمی کشور، برگزار می‌شود. همچنین جشنواره تاریخی، فرهنگی محور ساسانی با رویکرد معرفی آثار تاریخی و میراثی به‌ثبت‌رسیده در محورهای سروستان، فیروزآباد و کازرون با هدف معرفی ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های گردشگری نیز در این نمایشگاه طی چند روز گذشته برگزار شد.
 
  • محورهای اصلی دهمین نمایشگاه گردشگری پارس
در راستای آگاهی از جزییات بیشتر این نمایشگاه به گفت‌وگو با علیرضا دژبد مدیر اجرایی نمایشگاه، حسن سیادتان رئیس جامعه هتلداران استان فارس و عضو هیئت‌مدیره جامعه هتلداران کشور و همچنین محمود فخری رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری فارس نشستیم. در ابتدا علیرضا دژبد از شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه نام برد و گفت: شورای سیاست‌گذاری این نمایشگاه متشکل است از استاندار فارس، معاونت گردشگری و زیارتی استانداری، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، مجری نمایشگاه سازمان همیاری شهرداری‌های استان فارس و شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس که از چند ماه قبل شروع به برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های اجرایی این نمایشگاه کردند. مدیر اجرایی نمایشگاه در ادامه‌ی گفت‌وگوی خود با شهرراز در راستای معرفی نمایشگاه گفت: دهمین نمایشگاه گردشگری فارس در زمینی به مساحت هفده هزار مترمربع فضای باز و بسته مفید برگزار می‌شود و ایرلاین‌ها و آژانس‌های هوایی شش کشور خارجی سنگاپور، امارات، هند، ترکیه، اندونزی و عمان در این نمایشگاه حضور دارند. او در ادامه افزود: محورهای اصلی این نمایشگاه گردشگری سلامت و توریسم درمانی، سرمایه‌گذاری، صنایع‌دستی و سوغات محلی، هتل‌ها و تجهیزات هتلی، دفاتر خدمات مسافرتی، آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌های مرتبط با صنعت گردشگری هستند.
 
  • نمایشگاه‌ گردشگری بهترین فرصت برای تعامل و همکاری فعالان گردشگری
همچنین مدیر اجرایی دهمین نمایشگاه گردشگری پارس از برگزاری 10 نشست علمی، سمینار و کارگاه‌های آموزشی هم‌زمان با برگزاری این نمایشگاه خبر داد و گفت: علاوه بر این نشست‌ها با چهار محور هتلداری، دیجیتال، اقتصاد گردشگری سلامت، استراتژی بازاریابی و مهندسی ارزش در گردشگری که قبل از نمایشگاه اطلاع‌رسانی شده و ثبت‌نام آن‌ها برای علاقه‌مندان انجام شد، دو نشست صنفی مجمع جامعه هتلداران کشور با حضور هیئت‌مدیره جامعه هتلداران سی‌ویک استان کشور و هیئت‌مدیره مناطق آزاد و نشست فصلی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی کشور نیز هم‌زمان با این نمایشگاه برگزار شد. دژبد با اشاره به حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، سفرا و کارداران سفارتخانه‌های برخی کشورها، سرپرست استانداری فارس و شهردار شیراز از اعضای کمیسیون فرهنگی و فراکسیون گردشگری مجلس به‌عنوان میهمانان مراسم افتتاحیه این نمایشگاه نام برد که در روز 21 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی فارس برگزار شد. در انتها علیرضا دژبد ضمن اشاره به نقش نشست‌های B-TO-B در توسعه و رونق کسب‌وکارهای فعال در صنعت گردشگری گفت: نمایشگاه‌ها بهترین مکان برای نشست‌های کاری به‌منظور تعاملات و همکاری‌های بین شرکت‌ها هستند، با توجه به این موضوع در نمایشگاه امسال نشست‌هایی برای فعالان این حوزه به‌ویژه کسانی که در حوزه گردشگری سلامت در حال فعالیت هستند ترتیب داده شده است و یکی از سالن‌های این نمایشگاه به‌طور کامل به گردشگری سلامت و سرمایه‌گذاری اختصاص داده شده است.
 
  • اهمیت نقش هتل‌ها به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم صنعت گردشگری
رئیس جامعه هتلداران استان فارس و عضو هیئت‌مدیره جامعه هتلداران کشور نیز در گفت‌وگو با شهرراز، ضمن پرداختن به نقش هتل‌ها به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم صنعت گردشگری، به اهمیت برگزاری این نمایشگاه در شیراز اشاره کرد و گفت: با توجه به توانمندی‌های بالای استان فارس به‌ویژه شیراز در صنعت گردشگری و ورودی بالای گردشگران داخلی و خارجی به استان، برگزاری این نمایشگاه امری ضروری است که خوشبختانه از سال گذشته و پس از چندین سال وقفه، با همکاری بخش دولتی و خصوصی نمایشگاهی در خور استان و شیراز برگزار و با استقبال فراوانی مواجه می‌شود. حسن سیادتان در ادامه از اهمیت برگزاری رویدادهای گردشگری در مناطق سخن گفت و برگزاری مستمر و هرساله این نمایشگاه را جزو برنامه‌های بسیار مهم صنعت گردشگری استان دانست. سیادتان در ادامه گفت: با توجه به استقبال مردم و همچنین شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه باید ما تمام سعی خود را در راستای ارتقای کمی و کیفی آن هرسال نسبت به سال قبل متمرکز کرده و برای هرچه بهتر برگزار شدن آن تلاش کنیم. همچنین او افزود: با توجه به این مسئله که صنعت گردشگری صنعتی خدماتی است و بخش‌های مختلف آن به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در بالا بردن سطح رضایتمندی گردشگران نقش مهمی را ایفا می‌کنند، همکاری و هماهنگی تمامی عناصر و فعالان این حوزه در یک راستا امری است که باید به آن توجه ویژه شود. در نمایشگاه امسال با عنوان سلامت و گردشگری خوشبختانه بخش‌های مختلف و دخیل در این حوزه با همکاری هم و با استقبالی ویژه شرکت کرده و علاوه بر فعالان این حوزه در سطح استان از دیگر استان‌های کشور نیز شرکت‌کنندگانی حضور دارند. سیادتان با اشاره به استقبال بسیار بالای فعالان این صنعت در سطح کشور از این نمایشگاه افزود: در این نمایشگاه علاوه بر استقبال بالای مردم، پنجاه نماینده مجلس از سراسر کشور و همچنین روسای جوامع مختلف مرتبط با این حوزه از دیگر استان‌ها به بازدید این از این نمایشگاه آمدند.
 
  • تسهیل اعطای مجوز به آژانس‌های دچار مشکل در حاشیه‌ی برگزاری نمایشگاه
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری فارس نیز در گفت‌وگو با شهرراز ضمن اشاره به حضور پررنگ دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی شیراز در این نمایشگاه گفت: نمایشگاه شیراز که از سال گذشته و بعد از وقفه‌ای چندساله فعالیت خود را مجدداً با همکاری بخش دولتی و خصوصی آغاز کرد، در سال جاری نیز با کیفیتی شایسته‌ی استان فارس و شهر شیراز برگزار شد. محمود فخری همچنین افزود: رویکرد نمایشگاه امسال به نسبت سال گذشته تخصصی‌تر و سازمان‌دهی‌تر شده است به این صورت که از سالن‌های نمایشگاه یک سالن به تولید و عرضه صنایع‌دستی، یک سالن بیمارستان‌ها و توریسم سلامت و سالن دیگر به بخش گردشگری یعنی ایرلاین‌ها، آژانس‌های مسافرتی و هتل‌های استان‌های مختلف اختصاص داده شده است. فخری با اشاره به برگزاری نشست تخصصی هم‌اندیشی روسای صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان‌های کشور در نخستین روز نمایشگاه سخن گفت و افزود: به مناسبت برگزاری این نمایشگاه و جدا از نشست‌های تخصصی برگزارشده در این راستا، دفاتر خدمات مسافرتی‌های شرکت‌کننده بسته‌ها و تخفیف ویژه‌ای را برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته‌اند و تورهایی با قیمت‌های مناسب و همچنین تورهای شیرازگردی رایگان را به مراجعان ارائه می‌دهند. او در انتها به برنامه تسهیل اعطای مجوز به برخی آژانس‌ها که در زمینه اخذ مجوزهای بند الف یا ب دچار مشکل بوده‌اند به مناسبت این نمایشگاه و در حاشیه آن اشاره کرد و گفت: با رایزنی‌های انجام‌شده در حاشیه این نمایشگاه تعداد بیست دفتر منتخب خدمات مسافرت هوایی و گردشگری استان که در گرفتن یکی از مجوزهای مربوطه از سازمان هواپیمایی کشور و یا اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دچار مشکل هستند انتخاب و هم‌زمان با نمایشگاه به آن‌ها اعطا می‌شود.
 


۱۳۹۷/۰۹/۲۵
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
تعداد بازدیدها : ۷۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز