امام جمعه شیراز به مدیران شهری نوید داد

کمک به شهرداری در مسیر توسعه

نماینده ولی فقیه در استان فارس خطاب به شهردار شیراز گفت: برای انجام کارهای فرهنگی به شما کمک خواهم کرد و در این مسیر باید با یکدیگر همکاری کنیم.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، آیت الله دژکام در شورای اداری شهرداری شیراز اظهار کرد: برای ساختن شهر وظیفه سنگینی داریم و باید از کارهای فرهنگی آغاز کنیم. از این رو در سازمان فرهنگی شهرداری شیراز چتر بزرگی می خواهیم که تمام طرح ها و فکر ها زیر آن جمع شوند تا بتوانیم شهر را به «شهر» تبدیل کنیم. فکر کردن به برنامه های فرهنگی باید همگانی باشد تا تقلیل پیدا نکند. اصل کار فرهنگی این است که برنامه های فرهنگی، فرهنگ شهروندی و ... در فرهنگسراهای سطح شهر  ارائه شوند تا گروه های مختلف فرهنگی و اجتماعی در نقاط مختلف شیراز در کلیات مانند هم فکر کنند.
امام جمعه شیراز با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم شهر بودن شیراز را نگه داریم و به رخ جهانیان بکشیم باید در ابعاد مختلف و به صورت کلان اقداماتی انجام دهیم، گفت: توسعه شیراز را باید با نگاه اینکه در شهر چه خبر است و به کدام سمت و سو می رویم، دید. با این توصیف، سوال اصلی ما باید از مجموعه نهادهای متولی امور شهری این باشد که برای کلانشهر شیراز چه طرح کلی در دست داریم تا در دیدگاه ها به اشتراک نظر برسیم. لذا باید بدانیم شهر چگونه توسعه پیدا می کند و ما چه توقعی از آن داریم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با تبیین مفهوم شهر، شیراز را دارای محیطی معنوی و علمی دانست که صاحبان اندیشه برای نفس کشیدن در آن ارزش قایل هستند و گفت: ژنرال دوگل رئیس جمهور وقت فرانسه که در پایان جنگ جهانی دوم به همراه سران متفقین به ایران آمدند از شیراز در مقایسه با سایر شهرها همچون تهران و اصفهان به عنوان «شهر» یاد کردند و این «شهر» بودن در ذهن شهروندان نیز حک شده و وظایف سنگینی را بر عهده ما گذاشته است.
آیت الله دژکام با طرح این پرسش که اکنون چه طرحی برای توسعه شهر داریم و برای شهر بودن چه چیزی را می خواهیم نمایش دهیم، گفت: شیراز باید به سمت شهر بالنده برود شهری که بتوانیم باز هم به دنیا آن را معرفی کنیم. برای دستیابی به این هدف باید فکرهای عمیق داشته باشیم و به عنوان شهر فرهنگی مشکلات را با هم اندیشی حل کنیم. در فکر کردن برای حل مشکلات عقب هستیم و گرنه روزانه تلاش های بسیاری می شود اما چون این کار و تلاش جهت یافته نیست و تضاد افکار وجود دارد به نتیجه مطلوب نمی رسیم.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه نمی توان با وجود تضاد افکار بین دستگاه های مختلف برای شهر برنامه ریزی کرد، اظهار کرد: تضاد منافع دستگاه ها به خاطر جزیره ای کار کردن است و به نوعی مشکل فرهنگی محسوب می شود. نیاز اصلی برای پیشرفت شهر نزدیک شدن افکار تمام دستگاه ها به یکدیگر است. تضاد منافع بین دستگاهی باید از بین برود و آن را مدیریت کنیم.
شهردار شیراز نیز در این نشست با تاکید بر نگاه جدید مدیریت شهری به نحوه توسعه شهر، تقویت زیرساخت های فرهنگی و توسعه اجتماعی محلات شهری را مهمترین بخش از چشم انداز شهرداری دانست و گفت: بازآفرینی شهری یکی از گام های اصلی دستیابی به این چشم انداز است اما معتقدیم تنها با ساخت و ساز و انجام اقدامات سخت افزاری در محلات فرسوده و حاشیه ای بازآفرینی شهری اتفاق نمی افتد. از این رو با نگاه فرهنگی و اجتماعی، بازآفرینی بر مبنای فرهنگ محوری را در دستور کار قرار داده ایم.
مهندس اسکندرپور با بیان اینکه نحوه مدیریت و انتظارات شهروندان یک کلانشهر در مقایسه با شهرهای کوچک متفاوت است، خاطرنشان ساخت: شهرداری شیراز از لحاظ تشکیلات و سطوح سازمانی هم اکنون از سه وزارت خانه گستره‌تر است از این رو با مشکلات وسیعی در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، خدمات شهری و ترافیکی روبرو است که باید متناسب با آن‌ها برنامه‌ریزی کند.
شهردار شیراز گستردگی کار، تضاد منافع، قوانین بالادستی و دخالت سایر دستگاه های متولی امور شهری را از جمله مولفه های تاثیرگذار بر نحوه انجام امور و رضایتمندی شهروندان دانست و افزود: شهروندان انتظار انجام امور شهر را از شهرداری دارند به همین علت علی رغم تلاش مجموعه شهرداری برای خدمت رسانی هر چه بهتر، نقدهایی از سوی شهروندان به مجموعه خدمت رسان وارد می شود.
وی در شورای اداری شهرداری که با حضور امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس برگزار شد، با بیان اینکه سرمایه گذاری در شرایط مالی فعلی شهرداری یک نیاز است، افزود:  اما با توجه به نوسانات ارزی و  اقتصادی میل به سرمایه گذاری در شهرها و به خصوص شهرداری ها کاهش یافته است. در حال حاضر سرمایه گذاران علی الخصوص سرمایه گذارانی از کشورهای حوزه خلیج فارس منتظر تثبیت شرایط اقتصادی هستند. کاهش میل به سرمایه گذاری، فشار مالی را بر مجموعه شهرداری بیشتر کرده است اما امیدواریم با همگامی مجموعه شهرداری، پشتیبانی شورای شهر و پشتیبانی معنوی امام جمعه شیراز از این شرایط عبور کنیم.
مهندس اسکندرپور همچنین باززنده سازی بافت تاریخی و فرهنگی را ضروری دانست و گفت: وجود چندین دستگاه متولی در بافت تاریخی فرهنگی را از جمله موانع سرمایه گذاری در بافت است و سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بافت تاریخی فرهنگی بین دستگاه های متولی در رفت و آمد هستند.
شهردار شیراز مبنای کار در شهرداری را پاکدستی، سالم سازی و شفاف سازی دانست و گفت: بدین منظور علاوه بر حساسیت در انتخاب مدیران، در نخستین گام ترک تشریفات ممنوع و مقرر شد قراردادها و برآوردها در دید شهروندان قرار بگیرد. همچنین درصدد هستیم با استقرار شهرداری الکترونیک، سطح دسترسی فرد به فرد را کاهش دهیم تا پاسخگویی، شفاف سازی و حفظ کرامت شهروندان افزایش یابد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز نیز در این نشست قدیمی بودن قوانین شهرداری را یک چالش دانست و گفت: مطابق نبودن قوانین با نیازهای امروز جامعه باعث ایجاد مشکلات بسیاری برای شهرداری ها شده است و تطابق وضع موجود با مجموعه قوانین مشکل است.
مهندس فرج زاده با بیان اینکه شهرداری حادثه بلوار جمهوری طی 14 روز از 4 هزار تن مصالح استفاده کرد، خاطرنشان ساخت:  برای کنترل این حادثه کمیته فنی با حضور اساتید شماره یک کشور تشکیل شده و با انجام اقدامات علمی، خطر لغزش و رانش کوه در این منطقه رفع شده است.
مهندس فرج زاده با اشاره به تاکید شهردار مبنی بر لزوم استقرار شهرداری الکترونیک افزود: هم اکنون از 120 هزار مراجعه‌ای که سالانه به شهرداری می‌شود، حدود 81 درصد برای دریافت استعلام است که با استقرار شهرداری الکترونیک این میزان کاهش چشمگیری پیدا می کند و قدم موثری در جهت رفاه و آسایش شهروندان و افزایش رضایتمندی آنها است.
همچنین در این نشست معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز خاطرنشان ساخت: هم اکنون در راستای محرومیت زدایی و توزیع عادلانه خدمات در بیش از ۵۰۰ نقطه شهر شیراز پروژه های عمرانی شامل ساخت تقاطع غیرهمسطح، بزرگراه، فرهنگسرا، سرای محله ها، پارک، خیابان، کوچه ها و مسیرهای پیاده راه سلامت در دست اجرا است.
مهندس آرگیو با بیان اینکه بر اساس مطالعات طرح جامع حمل و نقل و ترافیک چهار رینگ ترافیک که یکی میانی، دیگری در بلوار رحمت و رینگ های سوم و چهارم نیز در رینگ های پیراموانی شهر هستند طراحی شده و در حال اجرا است، گفت: کمربندی فعلی شیراز به طول 80 کیلومتر که در رینگ پیرامونی است نیاز به اصلاح و استاندارد سازی دارد که در چندین نقطه کمربندی شیراز ساخت چند تقاطع غیرهمسطح در دست اجرا می باشد و شهرداری عزم خود را برای ساماندهی این محور جزم کرده است
معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز این نوید را به شهروندان داد که در هفته دولت 24 پروژه با اعتباری بالغ بر 81 میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.
 


۱۳۹۷/۰۵/۱۴
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
تعداد بازدیدها : ۲۰۹
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز