شهردار شیراز:

موزه عکس شیراز را با همکاری عکاسان تاسیس می کنیم

شهردار شیراز در آیین اختتامیه، اعلام برگزیدگان، اهدای جوایز و گشایش نمایشگاه پنجمین دوره ملی و دومین دوره بین المللی جشنواره عکس شیراز امروز اعلام کرد: موزه عکس شیراز را با همکاری هنرمندان این حوزه تاسیس می کنیم که مدیریت آن نیز به صورت هیات امنایی و متشکل از هنرمندان عکاس خواهد بود.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور در این آیین با تاکید بر اینکه شیراز داشته ها و ظرفیت های منحصر به فردی دارد، گفت: باید به این باور برسیم که شیراز می تواند با توجه به ظرفیت هایی که دارد در سطح جهان خوش بدرخشد. در این مسیر برگزاری رویدادهای فرهنگی، هنری، اجتماعی، علمی و اقتصادی علاوه بر اینکه یک هدف گذاری فرهنگی است منجر به تحول در اقتصاد شهر و شناساندن شیراز به همه جهانیان می شود.
شهردار شیراز خاطرنشان ساخت: در این راستا سال آینده 3 تا 5 رویداد برگزار خواهیم کرد و شیراز به شهر برگزاری رویدادهای هنری، فرهنگی، اجتماعی، علمی و حتی اقتصادی تبدیل می شود.
وی با تاکید بر اینکه تزریق امید و نشاط نیاز امروز جامعه است، افزود: باید بتوانیم با نشان دادن چهره ای مثبت، با نشاط و همراه با امید و سرزندگی از شیراز، گردشگران بیشتری را به این کلانشهر جذب کنیم.
مهندس اسکندرپور خطاب به عکاسان و هنرمندان حاضر در مراسم گفت: باید بتوانیم با استفاده از عکس و فیلم، امیدها و زیبایی های این مرز و بوم را به دنیایی که تصویری مغشوش و پر از ناامیدی از ایران دارد، منتقل کنیم و این یک ماموریت فرهنگی است.
رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر شیراز در آیین اختتامیه جشنواره عکس «شیراز امروز» با بیان اینکه هنر عکاسی عیان کننده تفاوت دیدگاه ها و اندیشه هاست، گفت: برگزاری رویدادها می تواند ظرفیت مدیریت شهری را برای ارتقای نشاط اجتماعی افزایش دهد.
دکتر لیلا دودمان توسعه نام و بناهای فرهنگی شیراز را مرهون هنر عکاسانی دانست که با هنر خویش به دنبال هویت سازی برای این شهر بوده اند.
رییس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر لزوم احداث موزه عکس در شیراز، گفت: پیشینه عکاسی در شیراز غنی و نام عکاسی در ایران و این شهر با نام خاندان چهره نگار گره خورده است.
سولماز دهقانی در این آیین پیشنهاد داد که با استفاده از عکس های برگزیده در جشنواره عکس شیراز امروز، گالری های شهری برگزار شود تا همه شهروندان از آنها بهره مند شوند.
سرپرست اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز نیز در این آیین با بیان اینکه دبیرخانه پنجمین دوره جشنواره از اوایل دی ماه 96 کار خود را شروع کرد، گفت: در تاریخ 20 اسفند پوستر و فراخوان پنجمین جشنواره ملی و دومین جشنواره بین المللی عکس شیراز امروز رسانه ای و با استقبال علاقه مندان مواجه گردید.
محمدجواد کشاورزی خاطرنشان ساخت: با توجه به شعار مجموعه مدیریت شهری شیراز که توسعه پایدار و محیط زیست پاک است، این دوره از جشنواره بدون چاپ پوستر و فقط از طریق فضای مجازی فعالیت خویش را پیش گرفت.
وی با اشاره به اینکه جشنواره امسال در 3 بخش بین المللی گردشگری، سفر و زیارت، عکاسی خیابانی و بخش ویژه بافت تاریخی و فرهنگی شیراز برگزار شد، افزود: دبیرخانه جشنواره بیش از چهار هزار و ۵۵۲ فریم عکس دریافت کرد و پذیرای 503 عکاس ایرانی با سه هزار و ۹۳ اثر و 140 عکاس خارجی با 559 عکس بود. در این میان تعداد 52 مجموعه در بخش بافت تاریخی و فرهنگی دریافت شد.
سرپرست اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز  با بیان اینکه تقریبا از تمام استان های کشور شرکت کننده داشته ایم، گفت: علاوه براین از کشورهای سریلانکا، صربستان، هند، عراق، بوسنی و هرزگوین، بنگلادش، ویتنام، اوکراین، فرانسه ، مالزی، اسلونی، استرالیا، ترکیه، کاستاریکا، بلژیک، تایوان، سوئیس، انگلیس، آلمان، اندونزی، میانمار، هلند، قطر، آمریکا، ایتالیا، سنگاپور، اتریش، مولداوی، پرتغال و چین شرکت کننده داشتیم.
کشاورزی خاطرنشان ساخت: در مرحله نهایی در بخش گردشگری 31 عکس، در بخش خیابانی 23 عکس و در بخش مجموعه عکس بافت تاریخی 3 اثر وارد نمایشگاه گردید.  همچنین در این دوره از جشنواره همزمان با حضور داوران ملی و شیرازی، 5 جلسه عکاسی با عنوان «یک نشست – یک فریم» نیز برگزار شد.
بر اساس این گزارش آیین اختتامیه، اعلام برگزیدگان، اهدای جوایز و گشایش نمایشگاه پنجمین دوره ملی و دومین دوره بین المللی جشنواره عکس شیراز در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با حضور شهردار شیراز، جمعی از اعضای شورای شهر و هنرمندان برگزار شد و طی آن از نفرات برتر هر بخش تقدیر شد.
 


۱۳۹۷/۰۵/۰۶
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
تعداد بازدیدها : ۳۲۱
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز