به همت شهرداری شیراز

چهارمین جشنواره خوش حسابی پرداخت کنندگان عوارض برگزار شد

چهارمین جشنواره خوش حسابی پرداخت کنندگان عوارض نوسازی، صنفی و خودرو (مربوط به سال ۹۶)  از سوی شهرداری شیراز برگزار و برندگان آن اعلام شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، شهردار شیراز در این آیین با اشاره به اهمیت پرداخت عوارض گفت: صد در صد شهروندان شیرازی انتظار ارائه خدمات مطلوب را از شهرداری دارند؛ این در حالیست که کمتر از 25 درصد آنها عوارض خود را پرداخت می کنند.
مهندس حیدر اسکندرپور اظهار داشت: اگر به سابقه قانون شهرداری مراجعه کنیم عمده درآمد شهرداری ها از محل بهای خدمات تأمین می شود؛ به عبارت دیگر هزینه زندگی در هر شهر باید به وسیله ساکنان آن شهر پرداخت شود.
وی افزود: اگر شهروندان عوارض خود را در سه حوزه خودرو، نوسازی و اصناف به صورت کامل پرداخت کنند، درآمد حاصله تنها  2درصد از بودجه 3 هزار و 200 میلیاردی شهرداری را تأمین می کند. درآمد کسب شده از محل عوارض این سه حوزه، رقمی معادل 40یا 50 میلیون تومان می شود، در حالی که امروز تنها هزینه ساخت یک پل بیش از 70میلیارد تومان است.
شهردار شیراز با بیان این مطلب که در سال 96 در حوزه نوسازی 20 درصد، در حوزه خودرو 20 درصد و در حوزه اصناف، تنها 10 درصد پرداخت عوارض صورت گرفته است؛ گفت: طبق یک نظرسنجی انجام شده از شهروندان شیرازی در یکی از محورهای شهر، 70درصد ازساکنان اعلام کرده اند که عوارضی به شهرداری پرداخت نمی کنند چون معتقدند در ازای عوارض پرداختی، خدماتی دریافت نمی کنند. این در حالیست که شهرداری برای برخی خدمات خود از جمله جابه جایی و انتقال زباله های شهری به ازای هر شهروند سالانه 100 هزار تومان و برای حفظ فضای سبز شهری، سالانه 80 هزار تومان هزینه می کند. 
شهردار شیراز افزود:  هزینه های اداره شهر روز به روز رو به افزایش است اما درآمدهای این مجموعه به خصوص از محل ساخت و ساز و بهای خدمات، در پایین ترین حد خود قرار دارد و هنوز هستند شهروندانی که احساس مسئولیتی در قبال پرداخت عوارض به عنوان سهم خود در برابر خدماتی که دریافت می کنند، ندارند.
مهندس اسکندرپور تأکید کرد: باید کمپینی برای ترغیب شهروندان به پرداخت عوارض و بهای خدمات زندگی در شهر با همراهی خود مردم و رسانه ها راه اندازی شود.
شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: از منظر شهرسازی، تا کنون کالبد شهر در اولویت قرار داشته است، اما نگاه ما در دوره جدید این است که شهر باید روح داشته باشد و برای مردم ساخته شود تا مردم احساس بهتری داشته باشند. در این راستا به همراهی هنرمندان و فرهنگورانی نیاز داریم که برای روح شهر برنامه داشته باشند. 
مهندس اسکندرپور با تأکید بر اهمیت مشارکت همه شهروندان در پیشرفت جسم و روح شهر و ساختن شهری در خور نام و آوازه شیراز از برگزاری رویدادهای فرهنگی هنری در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: به زودی مسابقات و نمایشگاه های بین المللی در حوزه های مختلف موسیقی، نقاشی، سینما و .... برگزار خواهد شد تا شیراز تبدیل به کانون رویدادهای مهم ملی و جهانی شود.
معاون مالی و اداری شهرداری شیراز نیز در آیین چهارمین جشنواره خوش حسابی پرداخت کنندگان عوارض خودرو، نوسازی و اصناف گفت: عوارض پرداختی شهروندان در سال 96 در زمینه نوسازی نسبت به سال گذشته 35 درصد افزایش داشته است.
محمدهادی هاشم پور اعلام کرد: بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز، در سال 96 مبلغ 370میلیون تومان برای اهدای جایزه به پرداخت کنندگان خوش حساب عوارض تخصیص یافت که امسال نیز این جشنواره برگزار خواهد شد.
 وی با بیان این مطلب که درآمد شهرداری از منابع مختلف، در راه توسعه و عمران شهر مصرف می شود، گفت: وصول عوارض و تحقق درآمد پایدار به منظور افزایش میزان و کیفیت خدمت رسانی به شهروندان است.
مهندس هاشم پور افزود: از 500 هزار واحد مسکونی موجود در شیراز، 103 هزار واحد، عوارض نوسازی خود را پرداخت کرده اند.که این به معنای مشارکت تنها 20درصد از صاحبان مسکن است. همچنین از 500 هزار خودرو که در شهر شیراز وجود دارد، تنها 114هزار خودرو عوارض پرداخت کرده اند یعنی 22درصد مشارکت و در حوزه اصناف کمترین مشارکت را داشته ایم که از 80 هزار واحد صنفی موجود در شیراز، 8 هزار و 520 واحد عوارض پرداخت کرده اند که تنها 10 درصد از واحدهای صنفی را شامل می شود. 
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با تأکید بر اینکه بدون همکاری و همیاری شهروندان برنامه ریزی برای اهداف بلندمدت مدیریت شهری تحقق نمی یابد، مهم ترین عامل موفقیت شهرداری ها را انگیزش و حس همکاری شهروندان دانست. 
در این مراسم استاد رحیم هودی از هنرمندان برجسته شهر شیراز نیز گفت: ما در شهری زندگی می کنیم که مردمش به مهمان نوازی معروفند. همه شهروندان شیراز باید بدانند شهر ما خانه ماست همانطور که برای کلبه کوچک زحمت می کشیم تا پاک و شاد باشد برای شهر هم باید همین کارها را انجام داد. 
وی افزود: زیبایی شهر بر عهده مردم و شهرداری است مردم باید بدانند اگر عوارضی می دهند برای زیبا شدن شهر است؛ اینکه بزرگ ترین هدف مجموعه جدید مدیریت شهری ایجاد شادی و نشاط برای شهروندان است، اندیشه ای قابل تقدیر است که باید با همراهی و همدلی شهروندان محقق شود. 
 دو کمک هزینه 50 میلیون تومانی خرید مسکن، دو کمک هزینه 30 میلیون تومانی خرید خودرو، کمک هزینه 20 میلیون ریالی خرید کالای ایرانی، کمک هزینه سفر و... از جمله جوایز شهرداری شیراز بود که برای برندگان جوایز خوش حسابی در نظر گرفته شده است.


 


۱۳۹۷/۰۵/۰۳
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
تعداد بازدیدها : ۵۱۶
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز