شهردار شیراز:

بازار وکیل سرمایه گردشگری و اقتصادی شیراز است

شهردار شیراز در بازدید از بازار وکیل عنوان کرد: بافت تاریخی یک ثروت شهری و بازار وکیل سرمایه گردشگری و اقتصادی شیراز است.


شهرراز/ راسته دیوار باغ نظر را بگیرید، کتاب فروشی های حاشیه تاریخ را نگاهی بیندازید تا بدانید برخی کتاب های نایاب را باید از کجا بخرید، پس از آن ویترین مغازه های روگذر زند! و اینجاست که یک حال و هوای گردشگرانه ای به جانتان می افتد... نقش و نگار فرش های ابریشمی و بوی چرم تازه کوبیده شده و آوازی که در شور و ماهور و بیات، غزل های سعدی و حافظ را در گوش فضا طنین انداز می کند... محور تاریخی زندیه... باغ نظر و بازار وکیل و از ان طرف هم مسجد و حمام وکیل! شانه به شانه همشهری ها و گاهی هم بلوندهای قد بلند اروپایی که از دیدن این همه زیبایی و مهربانی و حس خوب، چشمانشان برق می زند، رد عطر بابونه و کوه های هفت رنگ عطاری ها را بگیرید تا به بازار برسید. بازار وکیل شیراز رنگ و بو و حتی صدای خاص خودش را دارد. عطر ادویه از در و دیوار آجری اش بالا می رود، لای چین و تاب پارچه های پولک دار زرزری می پیچد، از پس و پیش حجره های فرش فروشی به جانت رخنه می کند تا مشامت ترکیب تازه ای از عطر تاریخ و فرهنگ و کسب و کار و سنت و مدرنیته بسازد. «یا کریم»ها هم هنوز زیر سقف گنبدی شکل بازار لانه دارند؛ لای سیم های آویزان از دیوارهای قدیمی. بالای سر رفت و آمدهای زیاد، چک و چانه زدن های مشتری و صدای گاه به گاه چرخ گاری ها...
اینجا درست بوی بازار وکیل می دهد! بازاری که شهردار شیراز آن را نه تنها محل کسب و کار، بلکه سرمایه تاریخی، گردشگری و اقتصادی این شهر می داند و با تأکید بسیار بر اهمیت گردشگری برای شهر شیراز، دغدغه زیبایی و ایمنی و پر رونق بودن این مکان ارزشمند را دارد؛
 
  • «قول می دهم مشکل شهر شیراز حل می شود؛ آن هم فقط با گردشگری!»
شهردار شیراز این جمله را خطاب به اعضای هیأت امنای بازار وکیل، با لحنی می گوید که هم قاطع است؛ هم پرانرژی و هم با امید!
مهندس اسکندپور معتقد است می توان با نگاه جامع و برنامه ریزی چند بعدی، کاری کرد که در تمام ماه ها و فصل های سال، شیراز مملو از حضور گردشگران داخلی و خارجی باشد. در این راستا ضروری است با استفاده از ظرفیت های بی بدیل شیراز، رویدادهای متنوعی همچون جشنواره های فرهنگی- هنری- ادبی- علمی  برای تمامی طول سال تعریف کرد تا بتوان با تکیه بر اقتصاد رویدادمحور، اقتصاد شهر را متحول کرد.
او در دیدار با اعضای هیأت امنای بازارهای سنتی شیراز که برای بررسی و رفع مشکلات این مکان تاریخی صورت گرفت، بر انسجام و همدلی کسبه و مردم با مجموعه مدیریت شهری تأکید کرد و گفت: مطمئن هستم اگر اهالی بازار و شهروندان در کنار مجموعه شهرداری قرار گیرند، می توانیم حضور پررنگ و پرنشاط مردم و گردشگران را نه تنها در نوروز که درتمام روزهای سال در شیراز به ویژه بافت تاریخی داشته باشیم.
مهندس اسکندرپور به بافت تاریخی شیراز به عنوان یک ثروت شهری نگاه می کند و مراکز فرهنگی، مذهبی و گردشگری همچون مجموعه تاریخی زندیه شامل مسجد، بازار و حمام وکیل و عمارت کلاه فرنگی، حرم مطهر شاه چراغ (ع)، حافظیه و سعدیه و .... را نقاط قوت و ظرفیت منحصر به فرد شیراز می داند و خطاب به بازاریان می گوید: شما بازار را تنها محلی برای کسب و کار می دانید اما ما معتقدیم بازار وکیل سرمایه گردشگری و اقتصادی شیراز است و باید به این نقاط توجه ویژه ای شود؛ چراکه می دانیم مسافر خارجی برای دیدن پاساژها و مراکز خرید مدرن به شیراز سفر نمی کند بلکه بازدید از مجموعه های تاریخی و بازارهای سنتی شهر، آشنایی با آداب و رسوم و شناخت فرهنگ مردم اولویت اصلی او به عنوان یک گردشگر است.
سکان دار مدیریت شهری شیراز بر این باور است که طی سال های اخیر، مسئولین، بافت میانی شهر را نادیده گرفته اند و این موجب شده است خیابان ها و بازارهای مرکزی که در گذشته قطب اقتصادی شهر بوده اند، امروز رونق خود را از دست داده و مرکزیت تجاری و اقتصادی شیراز به پاساژها و مراکز تجاری غرب شهر منتقل شود؛ در حالیکه این بافت تاریخی و میانی است که معرف اصالت، هویت و ماهیت ارزشمند شیراز است.
مهندس اسکندرپور یکی از مهم ترین برنامه های خود را برای احیای شیراز قدیم و باززنده سازی ارزش بافت میانی آن با رویکرد انسان محوری، احداث محور گردشگری دروازه قرآن- دروازه اصفهان برشمرد. محور عرفان قرار است از دورازه قرآن آغاز و در مسیر خود از باغ تاریخی جهان نما، حافظیه، باغ ملی، آرامگاه و پل شیشه ای علی بن حمزه (ع) گذر کند و به مجموعه بازار، مسجد و حمام وکیل در محور زندیه ختم شود. این مسیر با بهره گیری از ایده و اندیشه اساتید برتر حوزه منظر و طراحی پیاده راه های شهری، به گونه ای ایجاد می شود که گردشگر در حین قدم زدن در آن، بتواند با تمام ظرفیت های شیراز آشنا و به دنبال آن به اقتصاد شهر نیز کمک شود.
شهردار شیراز همچنین همراه با نمایندگان شورای بازار و شهردار بافت تاریخی فرهنگی از بازار وکیل شمالی و جنوبی، سرای مشیر، بازار روح الله، بازار مسگرها و اردوبازار بازدید و از نزدیک مسایل و مشکلات این مجموعه تاریخی را بررسی کرد. جهان بکام رییس شورای کسبه روگذر زند به شهردار شیراز گفت: از نظر ما نه از جایگاه مغازه داران روگذر زند، بلکه  به عنوان بخشی از شهروندان شیراز، مجموعه زندیه ویترین گردشگری شیراز محسوب می شود و باید بیشتر از دیگر خیابان های شهر به ساماندهی و زیبایی آن رسیدگی شود.
شیرازی، نماینده کسبه بازار روح الله و اردوبازار نیز خواستار مرمت، استحکام بخشی و ایمن سازی سقف اردوبازار و احیای کف فرش بازار روح الله شد و گفت: با توجه به تردد حجم زیادی از گردشگران در این راسته، ساماندهی آن از ضرورت های قابل تأمل است که باید با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مجموعه شهرداری و همراهی کسبه بازار انجام شود.
جمع آوری مراکز نگهداری معتادین، دفع آب های سطحی خیابان زند باریک، ساماندهی ترافیک معابر منتهی به بازار، توجه به معیارهای منطبق بر ویژگی های تاریخی فرهنگی و سنتی در مبلمان شهری محدوده بازار، تأمین پارکینگ موتورسیکلت در محوطه خارجی بازار وکیل برای ممانعت از ورود آنها به محدوده این مجموعه تاریخی، رفع سد معبر در راسته های مختلف بازارها و ایجاد سرویس بهداشتی عمومی در مجاورت بازار از دیگر درخواست های شورای بازار از شهردار شیراز بود.
مرتضی طالبی رییس هیأت امنای بازار وکیل جنوبی هم در دیدار با شهردار شیراز و بازدید از بافت تاریخی، تکمیل خط یک مترو و بهره برداری
از ایستگاه بازار وکیل را گام مهمی در دسترسی آسان تر شهروندان و گردشگران به این مجموعه  دانست و گفت: ایمنی و اجرای کانال مشترک تأسیسات در بازار وکیل جنوبی و سایر بازارها... باید با سرعت بیشتری پی گیری شود.
حق پرستی عضو هیأت امنای سرای مشیر نیز در این دیدار از بازار وکیل به عنوان انگشتری ارزشمند برای شهر شیراز یاد کرد که سرای مشیر نگین درخشان است. کرمی با اشاره به تمرکز تولیدکنندگان و فروشندگان صنایع دستی شیراز که معرف هنر و فرهنگ این شهر هستند، در سرای مشیر، خواستار توجه ویژه مسئولین به بهسازی این مجموعه شد و گفت: حتی در برخی روزهای تعطیل رسمی، گردشگران زیادی برای بازدید از مجموعه زندیه به ویژه سرای مشیر مراجعه می کنند که این موضوع بیانگر اهمیت این جاذبه تاریخی و ضرورت نگاه ویژه به آن است.
شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اعضای هیأت امنای بازار وکیل گفت: بهبود وضعیت بازار وکیل به عنوان هسته اقتصادی و مذهبی شیراز قدیم و مرکز گردشگری امروز، همچنین افزایش حضور گردشگران در بازار وکیل شمالی، نیازمند تغییر نگاه است و نه لزوماً انجام کارهای بزرگ و پرهزینه. در بسیاری مواقع تصور بر این است که برای خوشحالی مردم باید کارهای سخت و پیچیده ای انجام داد؛ اما بهار 97 به ما ثابت کرد تنها با تغییر رویکرد و زاویه نگاه، می توان اتفاقاتی را رقم زد که علاوه بر زیبایی محیط، طراوت، نشاط و جنب و جوش اجتماعی نیز در شهر گسترش یابد.
وی به اتفاقات خوشی که با تغییر رویکرد شهرداری در نوروز 97 برای بافت رخ داد اشاره و خاطرنشان می کند: شیراز را همواره به نام شهر گل و بلبل شناخته اند؛ بهار امسال تلاش کردیم با تأکید بر روی این نقطه قوت، برند شیراز – یعنی همان «گل» و «زیبایی» - را به نمایش بگذاریم. از طرف دیگر برای زیبایی، پاکیزگی و مطلوب بودن مراکز گردشگری بافت دقت و حساسیت بیشتری به خرج دادیم و تلاش کردیم شهر با تمام معابرش به ویژه در ورودی ها، پرگل و معطر به استقبال میهمانان بهاری برود. همچنین با نورپردازی فضای پیرامون مراکز گردشگری، از جمله ارگ تاریخی کریمخان، زندگی شبانه را در شیراز زنده کردیم تا هم شهروندان و هم گردشگران بتوانند زیبایی و درخشندگی شبانه این شهر تاریخی را هم ببینند و این موجب استقبال و رضایت بیش از پیش گردشگران از محور زند و پیاده راه بازار وکیل شد.
در نتیجه من می گویم با مدیریت صحیح می توان شهر را به سمت پویایی پیش برد؛ این را می توان از تقاضاهایی که امروز سرمایه گذاران برای حضور در بافت تاریخی شیراز دارند، به روشنی دریافت.
 


۱۳۹۷/۰۳/۲۷
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
تعداد بازدیدها : ۵۳۵
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

بارگذاری و بروزرسانی محتوا : اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز